Elon Musk pozwany o 250 miliardów dolarów

Reading time: 3 min

22/06/22

Elon Musk pozwany o 250 miliardów dolarów

Elon Musk i dwie jego firmy, Tesla i SpaceX, stoją w obliczu pozwu o 258 mld dolarów - wynika z czwartkowych doniesień.

Elon Musk, Tesla i SpaceX zostali pozwani na 258 miliardów dolarów za promowanie kryptowaluty Dogecoin. Pozew ma na celu reprezentowanie grupy osób, które straciły pieniądze na handlu Dogecoinem. Jakie jest uzasadnienie tego dokumentu? Co wpłynęło na fałszywe wyobrażenie o wartości Dogecoina? O tym piszemy poniżej!

Tesla, Space X i Elon przed sądem

Elon Musk i dwie jego firmy, Tesla i SpaceX, stoją w obliczu pozwu o 258 mld dolarów – wynika z czwartkowych doniesień. Bloomberg poinformował dziś, że obywatele amerykańscy pozywają najbogatszego człowieka świata za rzekome pompowanie Dogecoina. W pozwie zarzuca się, że Musk był częścią schematu oszustwa powiązanego ze zorganizowaną grupą przestępczą, mającego na celu wspieranie bezwartościowej kryptowaluty. „Pozwani fałszywie i zwodniczo twierdzą, że Dogecoin jest legalną inwestycją, podczas gdy nie ma on żadnej wartości” – powiedział w skardze Keith Johnson, który złożył pozew. Johnson ubiega się o status pozwu zbiorowego i chce reprezentować innych poszkodowanych inwestorów.

Dogecoin to prank?

Dogecoin został pierwotnie zaprojektowany w 2013 r. jako żart i próba wyśmiania Bitcoina. Jednak z mało znanej „monety memicznej” stał się prawdopodobnie najbardziej dyskutowanym aktywem cyfrowym w 2020 i 2021 roku. Taka sytuacja zaistniała głównie dlatego, że prezes Tesli – Elon Musk publikował memy na jej temat na Twitterze, co z kolei przyczyniło się do wzrostu jej ceny. Obecnie jest to 11. największe aktywo cyfrowe, z kapitalizacją rynkową wynoszącą 7,5 mld USD. W pewnym momencie wartość ta wynosiła nawet 88 miliardów dolarów – to więcej niż wartość rynkowa wielu spółek z indeksu S&P 500. Według raportu Bloomberga, Johnson chce jednak reprezentować osoby, które straciły pieniądze na handlu tym aktywem. Domaga się 86 miliardów dolarów odszkodowania oraz potrójnego odszkodowania w wysokości 172 miliardów dolarów.

Mark Cuban o NFT i Dogecoin

Właściciel Dallas Mavericks, Mark Cuban, mówi, że rozumie samą ideę kryptowaluty Dogecoina i twierdzi,że pozew w żaden sposób nie wpłynie na jej wartość. Niemniej jednak powód w sprawie ma inne zdanie i wnosi również o zakazanie Muskowi i jego firmom promowania Dogecoina oraz opublikowanie treści do wiadomości publicznej, że handel Dogecoin stanowi hazard w świetle prawa USA i Nowego Jorku.Dogecoin, mimo że opiera się na motywie psa, może mieć pewne zastosowania. Ostatnio Musk powiedział, że SpaceX i Tesla wkrótce zaakceptują tę kryptowalutę jako środek płatniczy. Deweloperzy współpracują z Muskiem, aby uczynić z niej rywala Bitcoina.

Podsumowanie

Każda kryptowaluta i projekt NFT mogą mieć pewną wartość. Musimy jednak wiedzieć, że samo nazwisko i potęga człowieka, który ją promuje nie jest dostatecznym dowodem na jej wypłącalność. Śledźmy jej historię, budowę i podaż, a także zespół który za nią stoi – to unaoczni wielu osobom, czy dany projekt jest godny uwagi.