Ethereum i inne rozwiązania w NFT

Reading time: 6 min

01/06/22

Ethereum i inne rozwiązania w NFT

NFT zdobywa coraz większą popularność. Jaka technologia za tym stoi? Którą wybrać do stworzenia NFT?

Niezbywalne tokeny (NFT) są kompatybilne z każdym projektem opartym na Ethereum. Większość NFT jest częścią blockchainu Ethereum na wysokim poziomie. Ether (ETH), podobnie jak Dogecoin (DOGE), jest kryptowalutą, ale blockchain Ethereum umożliwia również tworzenie takich NFT, które przechowują dodatkowe informacje pozwalające im funkcjonować inaczej niż waluty cyfrowe.Dlaczego do NFT wykorzystuje się technologię Ethereum? Jakie inne blockchainy mogą do służyć do tego celu? O tym piszemy poniżej!

Zastosowanie NFT

NFT mają niesamowity potencjał, a ERC-721 został stworzony, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie na unikalne tokeny. Ponadto, ze względu na swoją rzadkość i wiek, standard ERC-721 jest wyjątkowy i może mieć inną wartość niż inny token z tego samego smart kontraktu. Etherscan NFT Tracker klasyfikuje najlepsze NFT na Ethereum pod względem wolumenu transferów. Czy jednak potrzebujesz Ethereum, aby przeprowadzić NFT? Oczywiście, że nie! Ethereum nie jest warunkiem koniecznym do tworzenia NFT. Inne blockchainy, takie jak:

  • Solana (SOL),
  • Cardano (ADA),
  • Tezos (XTZ),
  • BNB Chain (BNB)
  • Tron (TRX) są alternatywnymi platformami do wybijania lub tworzenia NFT.

Każda platforma wymaga, aby opłata transakcyjna została uiszczona w jej natywnym tokenie. Na przykład 2 ADA (token natywny blockchaina Cardano) to koszt platformy NFT-MAKER PRO, który jest wpłacany do portfela klientów wraz z wybitymi NFT (wymóg Cardano).

Czemu Ethereum jest najpopularniejszą koncepcją?

Ethereum jest liderem wśród innych sieci blockchain, a NFT narodziły się właśnie na blockchainie Ethereum. W rezultacie NFT sprzedają się średnio po znacznie wyższej cenie, niż przy zastosowaniu innych technologii, więc twórcy preferują je od innych platform. Ponadto, ze względu na bardzo bezpieczną architekturę sieci i danych, blockchain Ethereum jest liderem na rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi), a większość projektów NFT działa na nim jako coiny ERC-721. Ponadto, blockchain zapewnia NFT szeroką ekspozycję na duży i rosnący rynek. Co więcej, systemy NFT powinny być nadal kompatybilne z maszynami wirtualnymi Ethereum, aby portfele Ethereum, takie jak Metamask, mogły je obsługiwać. Niestety wysoki wolumen ruchu sieciowego powoduje znaczne zaległości w transakcjach, co prowadzi do istotnego wzrostu opłat transakcyjnych.

NFT Ethereum, a NFT Solana

Proces konsensusu wykorzystywany przez Solanę i Ethereum jest inny. W Ethereum stosuje się proof-of-work, co powoduje, że sieć jest bardziej zdecentralizowana i mniej skalowalna. ETH 2.0 ma na celu rozwiązanie problemu skalowalności, który zagraża udziałom w rynku NFT i DeFi. W rezultacie lider blockchain może stracić swój status, jeśli aktualizacja 2.0 nie zostanie szybko wdrożona. W przeciwieństwie do tego, Solana wykorzystuje połączenie proof-of-stake i proof-of-history, mniej bezpieczną, ale bardziej wydajną metodę, która pozwala na szybkie i tanie transakcje przy użyciu rodzimej waluty o nazwie SOL. Ethereum jest jednak konkretnym projektem z historią o znaczącej pozycji rynkowej, co zwiększa zaufanie twórców do wybijania NFT na blockchainie Ethereum.SolSea jest otwartym rynkiem NFT firmy Solana. Przy biciu NFT pozwala ona twórcom na wybór i uwzględnienie licencji. Dzięki temu kolekcjonerzy wiedzą, co kupują, a twórcy wiedzą, co sprzedają.

NFT Ethereum, a NFT Bitcoin

Podstawowym celem Ether jest ułatwienie korzystania ze smart kontraktów. Satoshi Nakamoto nazwał Bitcoina elektronicznym systemem pieniężnym typu peer-to-peer. Inteligentne kontrakty, które przypisują własność i regulują zbywalność NFT, są wykorzystywane do tworzenia niezamiennych tokenów, których nie obsługuje blockchain Bitcoina. NFT nie są zamienne, ponieważ nie można ich wymieniać. Podczas gdy każdy Bitcoin będzie miał tę samą wartość, każdy NFT może reprezentować inne aktywa bazowe, a zatem mieć inną wartość. Gdy ktoś generuje lub wydobywa NFT, wykonuje kod zapisany w smart kontraktach, które są zgodne z różnymi standardami, takimi jak ERC-721. Dane te są przechowywane na blockchainie, czyli w miejscu, w którym NFT są zarządzane. Dodatkowo każdy token posiada odrębną tożsamość, która jest powiązana z jednym adresem Ethereum. Dzięki temu każdy token ma unikalnego właściciela, którego można łatwo zidentyfikować.

Jaki blockchain wybrać do NFT?

Wybierając jakikolwiek blockchain do bicia NFT należy upewnić się co do solidności jego smart kontraktów, sprawdzić strukturę opłat, środki bezpieczeństwa i szybkość transakcji, a także ocenić możliwość forków. Na rynku kryptowalut, NFT stanowią znaczącą niszę. Zapewniają one dalszą ekspozycję na kryptowaluty osobom, które w przeciwnym razie mogłyby nie mieć styczności z tymi aktywami. Ponadto, aktywnie przyczyniają się do masowego przyjęcia technologii blockchain, ponieważ są mocno powiązane ze sztuką cyfrową i grami. Odporność smart kontraktów w blockchainie jest jednak głównym elementem ogólnego bezpieczeństwa technologii księgi rozproszonej. Smart kontrakty muszą przechodzić szczegółowe testy, aby zapewnić najwyższy poziom niezawodności i wydajności, gwarantując minimalne ryzyko zamrożenia kapitału, naruszeń prawa i włamań na konta. Dodatkowo, dla transakcji opartych na NFT wymagane są rozwiązania efektywne kosztowo. W związku z tym struktura kosztów dla NFT w blockchainie jest ważnym czynnikiem, który determinuje wybór technologii. Przy wyborze idealne rozwiązania musimy pamiętać, że hard forki mogą zagrozić funkcjom niezbywalnym, ponieważ powielanie NFT stawia pod znakiem zapytania ich integralność. Z tego względu niezwykle istotne jest projektowanie narzędzi NFT i ich rynków na blockchainach tak, by były odporne na forki. Poza tymi rozważaniami, ostateczny wybór blockchaina dla rozwoju NFT zależy od tego, co jest twoim celem i jaki masz budżet. Ethereum jest rozwiązaniem klasycznym i pewnym. Solana natomiast może przynieść więcej korzyści, jednak niesie za sobą pewne ryzyka, które należy mieć na uwadzę. Jak widać, wybór technologii, to nie jest łatwe zadanie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wykorzystanie odpowiedniego blockchaina będzie już tylko formalnością.