Europejscy ustawodawcy zatwierdzili ustawę nakładającą surowe przepisy

Reading time: 2 min

25/01/23

Europejscy ustawodawcy zatwierdzili ustawę nakładającą surowe przepisy

Stowarzyszenie Rynków Finansowych w Europie (AFME) z zadowoleniem przyjęło nowe orzeczenie, stwierdzając, że ma ono kluczowe znaczenie dla Unii Europejskiej.

Europejscy ustawodawcy zatwierdzili ustawę nakładającą surowe przepisy na banki, które zamierzają posiadać aktywa kryptowalutowe, zgodnie z raportem Reutersa.

We wtorek Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego ogłosiła decyzję, pozwalając bankom na posiadanie większego kapitału, aby przeprowadzić ich przed zmienną naturą kryptowalut. Ruch ten jest częścią przyjęcia przez nią ustawy Bazylea III, która zostanie wdrożona w 2025 roku. Europejscy ustawodawcy chcą jednak dać bankom czas na dostosowanie się do tego prawa z jego tymczasowymi zmianami.

Regulacja Bazylea III została stworzona przez grupę nadzorców, którzy zasugerowali, że powinien istnieć limit, w jakim banki są podatne na niepewność na rynku kryptowalut. Następnie określiła metrykę, która miała zażegnać obawy.

Jedna zgłoszona poprawka wskazuje, że prawo wymaga od banków przypisania 1250% wagi ryzyka do aktywów cyfrowych. Ocena 1250% oznacza wysokie ryzyko tych aktywów i upoważnia instytucje do posiadania wystarczających aktywów do wsparcia ich inwestycji. Gwarantuje to, że instytucje finansowe mogą się zabezpieczyć, nawet jeśli ich wkłady inwestycyjne zostaną utracone.

Banki będą musiały posiadać euro własnego kapitału za każde euro, które posiadają w kryptowalucie, powiedział Markus Ferber, centroprawicowy członek niemieckiej komisji.

Taki zaporowy wymóg kapitałowy pomoże zapobiec rozlaniu się niestabilności ze świata kryptowalut na system finansowy - dodał Ferber.

Jeden z przyjętych środków wymaga również, aby banki zadeklarowały swoją ekspozycję na kryptowaluty i stopień ich podatności.

Stowarzyszenie Rynków Finansowych w Europie (AFME) z zadowoleniem przyjęło nowe orzeczenie, stwierdzając, że ma ono kluczowe znaczenie dla Unii Europejskiej wdrażającej Basell III. Szefowa AFME ds. regulacji ostrożnościowych Caroline Liesegang powiedziała, że definicja kryptowaluty powinna być bardziej precyzyjna. Oczekuje ona wyjaśnienia, gdy Komisja, Rada i Parlament spotkają się, aby sfinalizować ostateczny tekst ustawy, zanim stanie się ona ustawą i uzyska zatwierdzenie przez Parlament i ministrów finansów. Oczekuje się dalszych zmian, gdy te organy spotkają się, aby sfinalizować ustawę.

Parlament wykonał pozytywne kroki naprzód poprzez zmiany w propozycjach legislacyjnych Komisji - powiedziała szefowa działu regulacji ostrożnościowych w AFME Caroline Liesegang.