Facebook i Twitter będą przestarzałe przez technologię blockchain

Reading time: 2 min

23/08/22

Facebook i Twitter będą przestarzałe przez technologię blockchain

echnologia Blockchain przynosi nam przestrzeń social-media, która nagradza użytkowników - nie platformy - i jest lepsza niż jakakolwiek, o której marzyliśmy w przeszłości

Facebook i Twitter wkrótce będą przestarzałe dzięki technologii blockchain, która zapewni użytkownikom większą kontrolę nad ich treściami i followersami.

Dzisiejszy krajobraz mediów społecznościowych jest zdominowany przez korporacje Web2 - głównie Meta (Facebook) i Twitter. Firmy te gromadzą dane od miliardów użytkowników i zbierają miliardy dolarów przychodów z treści generowanych przez użytkowników. O ile jest to świetne dla korporacji i ich akcjonariuszy, o tyle jest to kosztem dla przeciętnych użytkowników i profesjonalnych twórców treści.

Ale w najbliższej przyszłości zdecentralizowane media społecznościowe - lub Web3 - prawdopodobnie zakończą ten stary model, oddając władzę użytkownikom.

Wraz z rosnącą popularnością i wpływem platform Web2, takich jak Facebook czy Instagram, użytkownicy są coraz bardziej zdani na łaskę właścicieli platform. Kiedy treści są usuwane lub zwolennicy są wykluczani z centralnej platformy, użytkownicy mogą szybko stracić swoje ciężko zarobione treści i zwolenników w ciągu zaledwie kilku sekund.

Twitter był doskonałym przykładem tego problemu. Chociaż zarządzanie Twitter może nie zgadzać się ze wszystkimi poglądami byłego prezydenta Donalda Trumpa, zdecydowali się zbanować go z ich platformy bez konsultacji z milionami użytkowników Twittera, którzy sprawiają, że platforma jest tak cenna.

Platforma Web3 będzie charakteryzować się redukcją pośredników, otwartym ekosystemem, nowymi formami monetyzacji i większą władzą dla jednostek.

Gdy platformy mediów społecznościowych Web3 zaczynają się pojawiać, niektórzy krytycy twierdzą, że media społecznościowe Web2 mają taką przewagę, że będzie to niemożliwe dla Web3, aby nadrobić zaległości. Ale rzeczywistość jest taka, że korzyści ze zdecentralizowanych mediów społecznych są tak znaczące, że wielcy twórcy treści przejdą, przynosząc ze sobą swoich odbiorców.

Istnieje już wiele przykładów wybitnych influencerów, którzy mają własne platformy mediów społecznościowych, ponieważ platformy korporacyjne nie pozwoliłyby im już na udostępnianie swoich treści. Web3 oferuje oczywiste rozwiązanie dla rosnącej liczby tych, którzy zostali wykluczeni z Web2.

Zapewnienie własności nad ich własnymi treściami i followersami? Łatwy sposób na generowanie przychodów z ich pracy? Połączenie tego wszystkiego z łatwymi w użyciu NFT? Na co tu narzekać? Technologia Blockchain przynosi nam przestrzeń social-media, która nagradza użytkowników - nie platformy - i jest lepsza niż jakakolwiek, o której marzyliśmy w przeszłości.