FBI ostrzega przed oszustwem "liquidity mining"

Reading time: 2 min

26/07/22

FBI ostrzega przed oszustwem "liquidity mining"

Oszuści twierdzący, że używają tej strategii inwestycyjnej, w rzeczywistości kradną pieniądze od ofiar, wymazując ich fundusze bez powiadomienia lub zgody ofiary.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) ostrzegło inwestorów kryptowalutowych przed oszustwem wykorzystującym strategię inwestycyjną zwaną liquidity mining.

Według FBI, oszustwo było odpowiedzialne za ponad 70 milionów dolarów w łącznych stratach. FBI powiedziało również, że zidentyfikowało co najmniej trzy osoby, które zostały oskarżone o popełnienie tego schematu.

Według agencji, schemat obejmuje fałszywe firmy oferujące inwestycje, które twierdzą, że wykorzystują technologię do wydobywania kryptowalut w imieniu inwestorów. "Oszuści przedstawiają się jako legalni handlowcy kryptowalutami i twierdzą, że używają nowych technologii do generowania zysków dla swoich klientów" - napisało FBI w oświadczeniu. "W rzeczywistości ofiary przekazują pieniądze bezpośrednio przestępcom, którzy prowadzą schematy Ponzi lub popełniają inne rodzaje oszustw".

Liquidity mining to strategia inwestycyjna stosowana do uzyskiwania pasywnego dochodu z kryptowalut.

W legalnych operacjach wydobywania płynności inwestorzy stawiają swoje kryptowaluty w puli płynności, aby zapewnić handlowcom płynność niezbędną do przeprowadzania transakcji. W zamian inwestor otrzymuje część opłat handlowych.

Oszuści twierdzący, że używają tej strategii inwestycyjnej, w rzeczywistości kradną pieniądze od ofiar, wymazując ich fundusze bez powiadomienia lub zgody ofiary. FBI ostrzega, że ci oszuści przekonują ofiary do połączenia ich portfeli kryptowalutowych z oszukańczymi aplikacjami do wydobywania płynności przed wymazaniem funduszy ofiar.

W komunikacie biuro opisało ten schemat w następujący sposób: “Oszuści Liquidity Mining podchodzą do potencjalnych ofiar poprzez niechcianą bezpośrednią wiadomość (DM) w mediach społecznościowych, aplikacjach randkowych lub usługach komunikacyjnych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Whatsapp itp.”.

Ofiary oszustwa polegającego na wydobywaniu płynności przenoszą kryptowalutę ze swoich portfeli na platformę wydobywania płynności, wyszczególniło FBI. Po zainwestowaniu, często widzą rzekome zwroty na sfałszowanym pulpicie nawigacyjnym. Wierząc, że ich inwestycje są sukcesem, kupują dodatkowe kryptowaluty. Oszuści ostatecznie przenoszą wszystkie przechowywane kryptowaluty i dokonane inwestycje do portfela, który kontrolują.