FBI wydało ostrzeżenie o fałszywych aplikacjach kryptowalutowych

Reading time: 2 min

19/07/22

FBI wydało ostrzeżenie o fałszywych aplikacjach kryptowalutowych

Nie jest to pierwszy raz, gdy cyberprzestępcy stworzyli fałszywe wersje popularnych aplikacji w celu okradania użytkowników.

FBI wydało ostrzeżenie o fałszywych aplikacjach kryptowalutowych, które do tej pory wyłudziły od amerykańskich inwestorów około 42,7 miliona dolarów.

Zgodnie z ostrzeżeniem opublikowanym 18 lipca przez agencję papierów wartościowych i wywiadu, cyberprzestępcy stworzyli aplikacje wykorzystujące te same loga i informacje identyfikacyjne, co legalne firmy kryptowalutowe, aby oszukać inwestorów. FBI zauważyło, że 244 osoby padły już ofiarą tych fałszywych aplikacji.

W jednym przypadku cyberprzestępcy przekonali ofiary do pobrania aplikacji, która używała tego samego logo co rzeczywista amerykańska instytucja finansowa, zachęcając je do wpłacania kryptowalut do portfeli rzekomo związanych z ich kontami.

Nie jest to pierwszy raz, gdy cyberprzestępcy stworzyli fałszywe wersje popularnych aplikacji w celu okradania użytkowników: na początku tego roku Apple usunął setki fałszywych wersji własnych aplikacji ze swojego sklepu App Store po tym, jak zostały one odkryte przez badaczy z firmy cyberbezpieczeństwa Lookout.

FBI ogłosiło, że otrzymało raporty o co najmniej 3 oddzielnych operacjach, w których cyberprzestępcy wyłudzili od inwestorów kryptowalutowych ponad 10 milionów dolarów.

W pierwszym przypadku przestępcy działający pod nazwą "YiBit" wyłudzili od co najmniej czterech ofiar około 5,5 miliona dolarów w okresie od października 2021 r. do maja 2022 r., stosując podobną metodę oszustwa.

W drugiej operacji uczestniczyli przestępcy działający pod nazwą "Supay" w listopadzie 2021 roku. Oszukali dwie ofiary, zachęcając je do wpłacenia kryptowaluty do swoich portfeli w aplikacji, które następnie zostałyby zamrożone, gdyby nie wpłacono więcej środków.

Jeden z użytkowników powiedział, że przyjaciel niedawno padł ofiarą oszustwa, które rozpoczęło się na komunikatorze online Whatsapp, który zachęcał ofiarę do pobrania fałszywej aplikacji kryptowalutowej i załadowania funduszy do portfela aplikacji. Tydzień później aplikacja kryptowalutowa zniknęła.

Wiele oszustw kryptowalutowych występuje na platformach mediów społecznościowych. W czerwcu 2022 roku Federalna Komisja Handlu (FTC) stwierdziła, że aż 1 miliard dolarów w kryptowalutach został wykradziony na rzecz oszustów od 2021 roku, przy czym prawie połowa wszystkich oszustw związanych z kryptowalutami pochodzi z platform mediów społecznościowych.

FBI zaleciło, aby inwestorzy kryptowalutowi byli ostrożni wobec niechcianych próśb o pobranie aplikacji inwestycyjnych, zweryfikowali aplikację jako legalną i traktowali aplikacje z ograniczoną ufnością".