Fed ogłosiła, że pracuje nad usługą płatności natychmiastowych FedNow

Reading time: 3 min

22/08/22

Fed ogłosiła, że pracuje nad usługą płatności natychmiastowych FedNow

Ta nowa usługa pozwoli użytkownikom na dokonywanie płatności każdemu, w dowolnym miejscu w Stanach Zjednoczonych, w ciągu kilku sekund.

Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła, że pracuje nad nową usługą płatności natychmiastowych o nazwie FedNow.

Ta nowa usługa pozwoli użytkownikom na dokonywanie płatności każdemu, w dowolnym miejscu w Stanach Zjednoczonych, w ciągu kilku sekund. Fed ma nadzieję, że ta nowa usługa zostanie uruchomiona na początku przyszłego roku.

Usługa jest obecnie testowana z niewielką grupą banków, ale ostatecznie będzie dostępna dla wszystkich instytucji finansowych, które zdecydują się wziąć w niej udział. Zapytany o to, kiedy spodziewają się, że usługa będzie dostępna, rzecznik Banku Rezerw Federalnych powiedział:

Ciężko pracujemy nad tym projektem i mamy nadzieję, że uruchomimy go na początku przyszłego roku.

Gubernator Rezerwy Federalnej Michelle Bowman twierdzi, że nadchodząca usługa płatnicza FedNow zapewni wiele korzyści, które fani Fedcoin twierdzą, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) rozwiąże.

Podczas niedawnej konferencji VenCent Fintech Conference w Little Rock w stanie Arkansas, Bowman wychwalała FedNow jako lepszą alternatywę dla Fedcoin, powtarzając stanowisko, które utrzymywała od lat.

FedNow pomoże przekształcić sposób dokonywania płatności poprzez nowe usługi, które pozwalają konsumentom i firmom dokonywać płatności wygodnie, w czasie rzeczywistym, w dowolnym dniu i z natychmiastową dostępnością środków dla odbiorców. Nasza ocena tych korzyści nie zmieniła się nawet w czasie, gdy rozważamy, czy cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) może pasować do przyszłego krajobrazu pieniędzy i płatności w USA - powiedziała uczestnikom spotkania.

W poniedziałek przewodniczący Rezerwy Federalnej Jay Powell wydał oświadczenie na temat przyszłości kryptowalut.

Regulator zagłębił się również w temat cyfrowych aktywów i propozycji niektórych banków, aby zaoferować je swoim klientom. Uważa ona bowiem, że zapotrzebowanie na produkty związane z aktywami cyfrowymi w ramach głównego nurtu systemu finansowego zostało mocno przesadzone, głównie przez osoby spoza branży bankowej.

"Ale zanim bank zacznie się angażować lub oferować usługi związane z kryptowalutami, musi poważnie i starannie rozważyć ryzyko z tym związane - zarówno dla banku, jak i jego klientów. Ostatnie zawirowania w branży cyfrowych aktywów tylko podkreślają ten punkt" - ostrzegła.

Na razie Fed koncentruje się na wydawaniu wytycznych regulacyjnych dla regulowanych instytucji finansowych w zakresie aktywów cyfrowych, począwszy od obsługi powiernictwa i ułatwiania klientom zakupu tych aktywów, po emisję stablecoinów i obsługę pożyczek zabezpieczonych aktywami cyfrowymi.