Federalne śledztwo wobec Binance

Reading time: 3 min

10/01/23

Federalne śledztwo wobec Binance

Po upadku FTX, urzędnicy federalni przyglądają się bliżej Binance

Binance na celowniku specjalnego zespołu ds. kryptowalut

Bliskość Binance do upadłego konkurenta FTX dała prokuratorom federalnym powód do poszukiwania nowych informacji w ich 4-letnim śledztwie w sprawie największej na świecie giełdy kryptowalut.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy prokuratorzy amerykańscy w Seattle prosili firmy finansowe o przekazanie zapisów dotyczących komunikacji z Binance, zgodnie z weekendowym raportem Washington Post. Gazeta powołuje się na dwa anonimowe źródła, które widziały wezwania. Dochodzenie obejmuje zespół departamentu sprawiedliwości ds. prania pieniędzy, prokuraturę amerykańską w Seattle i krajowy zespół ds. kryptowalut , zgodnie z grudniowym raportem.

W rzeczywistości samo dochodzenie w sprawie Binance poprzedza utworzenie zespołu ds. kryptowalutowych Departamentu Sprawiedliwości, który został utworzony w 2021 roku i otrzymał nowego dyrektora, Eun Young Choi, w lutym ubiegłego roku.

Rzecznik Binance tak komentował działania zespołu ds. kryptowalut:

Jak zostało wszem ogłoszone organy regulacyjne dokonują zamaszystego przeglądu całej branży kryptowalutowej pod kątem wciąż powtarzających się kwestii. Sektor krypto szybko się rozwinął, a Binance pokazało swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo i zgodność z przepisami poprzez duże inwestycje we własny zespół przeciwdziałaniu oszustwom, a także narzędzia i technologie, których używamy do wykrywania i powstrzymywania nielegalnej działalności.

Prokuratorzy w Departamencie Sprawiedliwości USA spierają się co do tego, czy zebrane już dowody są wystarczające, aby postawić zarzuty kierownictwu Binance w tym CEO Changpengowi Zhao

Cztery nienazwane źródła zaznajomione ze sprawą powiedziały agencji informacyjnej w grudniu, że przynajmniej niektórzy prokuratorzy zaangażowani w śledztwo uważają, że rząd nie jest gotowy do wniesienia zarzutów.

Binance bardzo publicznie wezwał Reutersa na Twitterze, mówiąc, że jego grudniowy raport był "atakiem na nasz niesamowity zespół ścigania" i linkując do wpisu na blogu od Tigrana Gambaryana, szefa wywiadu i dochodzeń firmy. W marcu Gambaryan napisał, że

W pełni współpracujemy z organami ścigania od pierwszego dnia i nie było żadnego zarzutu wniesionego przeciwko nam przez jakąkolwiek agencję ścigania w dowolnym miejscu na świecie, co zostało potwierdzone przez nasz zespół prawny. Większość tego, co robimy, dzieje się za kulisami, jest ukryte przed światłem reflektorów i rzadko jest rozpoznawane przez media lub szerszą publiczność

Nawet gdy amerykańskie śledztwo trwało po cichu, Binance nawiązywało ścisłe współprace z byłymi śledczymi federalnymi, takimi jak Gambaryan, i publicznie mówiło o partnerstwie z organami ścigania w celu znalezienia hakerów i zamrożenia skradzionych funduszy.

Chociaż upadek FTX wydaje się podsycać zainteresowanie śledczych firmą, Zhao był nieugięty w twierdzeniu, że on i jego firma nie spowodowali tego. "FTX upadło, ponieważ sprzeniewierzyło aktywa użytkowników, a zdrowa firma nie zostanie zniszczona przez tweeta", zgodnie z tłumaczeniem postu na chińskim blogu Binance.

W międzyczasie toczyło się również osobne dochodzenie prowadzone przez Commodities Future Trading Commission (CFTC) dotyczące możliwego wykorzystywania informacji poufnych w Binance. Wiadomości o tym dochodzeniu zostały po raz pierwszy upublicznione w 2021 roku, w tym samym roku CFTC próbowała ustalić, czy firma dała amerykańskim handlowcom instrumentów pochodnych dostęp do swojej giełdy, a nie jej amerykańskiego ramienia, Binance US (BUN).

Biorąc pod uwagę, jak sprawy miały się na rynkach kryptowalut w ciągu ostatniego roku, każdy upadek intensyfikuje kontrolę firm, które wciąż stoją.