Finlandia sprzeda skonfiskowane bitcoiny aby wesprzeć wysiłki wojenne

Reading time: 4 min

01/06/22

Views: 22

Finlandia sprzeda skonfiskowane bitcoiny aby wesprzeć wysiłki wojenne

W Finlandii obawiano się, że przeprowadzenie transakcji w krypto może mieć niepożądane skojarzenia z działalnością przestępczą, poinformował Helsingin Sanomat.

Finlandia sprzeda skonfiskowane bitcoiny o wartości 75 mln euro, aby wesprzeć wysiłki wojenne Ukrainy. Co to oznacza? Że Finlandia przekaże „dziesiątki milionów” euro uzyskanych na sprzedaży skonfiskowanych bitcoinów. Kryptowaluty mają pomóc Ukrainie – poinformował w środę minister finansów tego kraju. Finlandia posiada obecnie 1,981 bitcoinów o wartości prawie 75 milionów euro po obecnych kursach, które zostały skonfiskowane przez urzędników celnych podczas dochodzeń karnych.

„Rząd przekaże dziesiątki milionów euro na pomoc Ukrainie dzięki wpływom ze sprzedaży bitcoinów skonfiskowanych przez fińskie służby celne” – napisała na Twitterze fińska minister finansów Annika Saarikko, dodając, że decyzja była „słuszna i celowa”.

W czwartkowym oświadczeniu fińskie służby celne poinformowały, że do przeprowadzenia sprzedaży bitcoinów wybrały firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi tj “Coinmotion” i “Tesseract”, mówiąc, że są usatysfakcjonowane ich „procedurami zapobiegania praniu pieniędzy i badaniem przeszłości nabywcy środków”.

Podczas gdy Saarikko nie określiła kwoty, która zostanie przekazana na rzecz Ukrainy, to fińska gazeta “Helsingin Sanomat”, która jako pierwsza poinformowała o proponowanej darowiźnie, powiedziała, że będzie to znaczna część zarekwirowanych środków. Ukraina otrzymała już dziesiątki milionów euro darowizn w kryptowalutach po rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się pod koniec lutego.

Skrytka Bitcoinów w Finlandii

W zeszłym roku fińskie służby celne ogłosiły plan licytacji przechwyconych bitcoinów, z których większość pochodzi z wielkiego krachu narkotykowego w 2016 r. To wtedy skonfiskowano 1666 BTC. W tamtym czasie cyfrowe złoto było warte mniej niż 700 000 euro. Obecne ceny szacują jego wartość na blisko 62 mln euro! Darowizny sprzętu wojskowego na Ukrainę przesłali także wolontariusze z całego świata!
Darowizna Finlandii na rzecz Ukrainy zajmie trochę czasu. Najpierw plany zostaną przedstawione parlamentowi w nadchodzącym budżecie uzupełniającym, powiedziała Saarikko. Bitcoin zostanie następnie sprzedany na aukcji. To proces, który ma się odbyć wiosną lub wczesnym latem, powiedział urząd celny. Nie wszystkie bitcoiny będące w posiadaniu fińskich władz w momencie wystawienia trafią na sprzedaż, ponieważ postępowania sądowe dotyczące niektórych ich pierwotnych posiadaczy wciąż trwają.

„Naszym obecnym zamiarem jest udostępnienie brokerom do likwidacji prawnie egzekwowalnych walut wirtualnych przechowywanych przez organy celne. Jest to około 1890 bitcoinów. Licytacja odbędzie się wiosną lub wczesnym latem. Pieniądze zostaną przekazane państwu jak zwykle, podobnie jak wszystkie inne aktywa zajęte przez Urząd Celny” – powiedział dyrektor ds. finansów Pekka Pylkkänen.

Pomoc dla Ukrainy

Ukraina aktywnie zabiegała o darowizny w kryptowalutach, aby sfinansować swoją odpowiedź na rosyjską inwazję. Pomoc dla Ukrainy, to oficjalna kampania stworzona przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej tego kraju. Mówi ona, że otrzymała darowizny w postaci kryptowalut o wartości ponad 60 milionów dolarów (56,9 milionów euro) – w tym 457,5 bitcoinów – a także umożliwia użytkownikom przekazywanie NFT na aukcje.
Według “Aid for” 14 kwietnia rząd ukraiński wydał ponad 42,7 miliona euro darowizn w postaci kryptowalut, w tym około 13,5 miliona euro na drony, 5,3 miliona na hełmy i kamizelki kuloodporne oraz 1,7 miliona euro na nieokreślony „śmiercionośny sprzęt”. Są to informacje uzyskane ze strony rządowej Ukrainy. Jednak darowizna Finlandii nie będzie miała formy bezpośredniego przelewu Bitcoina. Według Helsingin Sanomat – fińskie prawo stanowi, że urząd celny musi sprzedać zajęte towary i przekazać następnie pieniądze państwu, które potrzebuje pomocy. Dodatkowo w Finlandii obawiano się, że przeprowadzenie transakcji w krypto może mieć niepożądane skojarzenia z działalnością przestępczą, poinformował Helsingin Sanomat. Niemniej jednak te pieniądze z pewnością będą służyć wyższym celom!