Firmy ubezpieczeniowe inwestują w krypto

Reading time: 4 min

08/06/22

Views: 41

Firmy ubezpieczeniowe inwestują w krypto

Ubezpieczenia to jedna z wielu branż, która przynosi znaczny dochód. Dlaczego ten sektor inwestuje w kryptowaluty?

W chwili obecnej około 11% amerykańskich ubezpieczycieli inwestuje - lub jest zainteresowanych inwestowaniem w kryptowaluty. Spośród 328 dyrektorów finansowych i dyrektorów ds. informatyki reprezentujących około połowę globalnej branży ubezpieczeniowej, 6% odpowiedziało, że ich firma już zainwestowała lub rozważa inwestycję w kryptowaluty. Co za tym przemawia? O tym piszemy poniżej!

Stany Zjednoczone w czołówce

Ubezpieczyciele ze Stanów Zjednoczonych są najbardziej zainteresowani inwestycjami w kryptowaluty - tak wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez Goldman Sachs wśród 328 dyrektorów finansowych i dyrektorów ds. inwestycji, dotyczącego alokacji aktywów i portfeli ich firm. Gigant bankowości inwestycyjnej opublikował niedawno swoje coroczne globalne badanie inwestycji ubezpieczeniowych, w którym po raz pierwszy uwzględniono odpowiedzi dotyczące kryptowalut. Według badań - 11% amerykańskich firm ubezpieczeniowych wykazało zainteresowanie inwestowaniem lub wykonywaniem bieżącej inwestycji w kryptowaluty.

Branża jest zaskoczona

Globalny szef zarządzania aktywami ubezpieczeniowymi Mike Siegel powiedział, że był zaskoczony uzyskaniem tego rodzaju wyniku: “Po raz pierwszy przeprowadziliśmy ankietę na temat kryptowalut, w której myślałem, że nie znajdzie się żaden respondent.. Dobre 6% respondentów z branży wskazało, że albo inwestuje w kryptowaluty, albo rozważa inwestycje w kryptowaluty.” Co ciekawe, ubezpieczyciele z Azji byli następni w kolejności, z 6% zainteresowaniem w potencjalną inwestycję, bądź posiadanie kapitału już w kryptowalutach. Na szarym końcu są europejscy ubezpieczyciele, którzy wykazali zainteresowanie krypto w zaledwie 1%.

Kryptowaluty i inne aktywa

Z raportu wynika, że kryptowaluty znalazły się na piątym miejscu wśród klas aktywów, co do których ubezpieczyciele spodziewają się najwyższych zwrotów w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 6% z nich uznało je za swój pierwszy wybór, pokonując amerykańskie i europejskie akcje. Około 2% firm wskazało na bieżące inwestycje w kryptowaluty, i choć jest to niewielka liczba biznesów wskazujących na inwestycje lub zainteresowanie krypto, to analitycy Goldman Sachs napisali, że ten poziom ciekawości "jest nadal godny uwagi".

Mike Siegel wyjaśnia zainteresowanie rynkiem krypto

Siegel omówił ankietę uzupełniającą przeprowadzoną wśród firm zainteresowanych kryptowalutami, która miała na celu wytłumaczyć ich motywację do zakupu: "Ogólnie rzecz biorąc, firmy, które inwestują w kryptowaluty lub rozważają ich zakup, robią to, aby zrozumieć rynek i infrastrukturę. Ale jeśli stanie się ona walutą transakcyjną, chcą mieć możliwość denominowania polis w kryptowalutach i przyjmowania składek w kryptowalutach, tak jak robią to w dolarach, jenach, funtach szterlingach czy euro. Tylko 1% wszystkich badanych firm powiedziało, że zwiększy swoją pozycję w kryptowalutach w ciągu najbliższych 12 miesięcy; 7% powiedziało, że utrzyma swoją obecną pozycję; a 92% powiedziało, że nie będzie inwestować w kryptowaluty w ciągu najbliższego roku.”

Kryptowaluty nie są atrakcyjne dla wszystkich

Pomimo rosnącego zainteresowania branżą krypto, nadal istnieją osoby pesymistycznie nastawione do tego rodzaju inwestycji. Wskazać trzeba, że 16% firm ubezpieczeniowych stwierdziło, że jest to klasa aktywów, w której spodziewają się najniższych zwrotów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, kryptowaluty były trzecią najgorzej ocenianą klasą aktywów pod tym względem. Mathew McDermott, globalny szef banku ds. aktywów cyfrowych wskazuje, że: “w miarę dojrzewania rynku kryptowalut, w połączeniu z rosnącą pewnością regulacyjną, różne instytucje z coraz większym zaufaniem podchodzą do możliwości inwestycyjnych, a także dostrzegają przełomowy wpływ technologii blockchain leżącej u jego podstaw.”

Jak widać reinwestowanie zgromadzonego kapitału w kryptowaluty jest znane nie tylko wśród prywatnych podmiotów, lecz także w potężnym sektorze ubezpieczeniowym.