FTX wygrał licytację w celu nabycia aktywów Voyager Digital

Reading time: 3 min

27/09/22

FTX wygrał licytację w celu nabycia aktywów Voyager Digital

Pożyczkodawcy kryptowalut, w tym Voyager, rozkwitli podczas pandemii COVID-19, przyciągając deponentów wysokimi stopami procentowymi i łatwym dostępem do pożyczek.

FTX wygrał wojnę ofertową w celu nabycia aktywów upadłego pożyczkodawcy kryptowalutowego Voyager Digital, zgodnie z komunikatem prasowym Voyager. Gigant giełdowy licytował się z Wave Financial.

Token Voyager (VGX) wzrósł po ogłoszeniu, zyskując 3,76% do okolic 76 centów amerykańskich.

Firma Voyager Digital złożyła wniosek o upadłość w lipcu. Obserwatorzy branży zwiększali swoją kontrolę nad praktykami biznesowymi Voyagera, w szczególności tym, jak notowana w Kanadzie firma twierdziła w materiałach marketingowych, że depozyty inwestorów były chronione przez ubezpieczenie Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).

Voyager to serwis powierniczy, który oferował usługi dla stablecoinów i innych aktywów cyfrowych. Portfel kredytowy Voyagera stanowił prawie połowę jego całkowitych aktywów, a prawie 60% tego portfela kredytowego składało się z pożyczek dla Three Arrows, który złożył wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 15. CoinDesk jako pierwszy poinformował 16 września, że FTX był w czołówce, aby kupić aktywa Voyagera.

Voyager Capital, fundusz hedgingowy z siedzibą w Singapurze i jeden z pierwotnych inwestorów w Voyager Digital, wydał firmie w czerwcu zawiadomienie o niewywiązaniu się ze zobowiązań z powodu braku wymaganych płatności z tytułu pożyczki w wysokości 15 250 bitcoinów.

Voyager następnie odrzucił propozycję FTX, założoną przez miliardera Sama Bankmana-Frieda, jako "niską ofertę przebraną za ratunek białego rycerza" i twierdził, że zakłóci ona jego proces upadłościowy. Bankman-Fried rzucał koła ratunkowe, aby podeprzeć firmy w chwiejnym sektorze aktywów cyfrowych, agresywnie nabywając aktywa, technologie i klientów zagrożonych firm kryptowalutowych po tanich wycenach.

FTX w lipcu ujawnił 7,6% udziałów w Robinhood Markets Inc (HOOD.O) i przekazał amerykańskiemu pożyczkodawcy kryptowalutowemu BlockFi 250 milionów dolarów kredytu odnawialnego w czerwcu wraz z umową dającą FTX prawo do zakupu.

Pożyczkodawcy kryptowalut, w tym Voyager, rozkwitli podczas pandemii COVID-19, przyciągając deponentów wysokimi stopami procentowymi i łatwym dostępem do pożyczek rzadko oferowanych przez tradycyjne banki. Jednak załamanie na rynkach kryptowalutowych zaszkodziło firmom kryptowalutowym i inwestorom. W swoim lipcowym złożeniu wniosku o upadłość na podstawie rozdziału 11, Voyager oszacował, że ma ponad 100 000 wierzycieli i od 1 miliarda do 10 miliardów dolarów w aktywach, a także zobowiązania o tej samej wartości.

Firma powiedziała również, że jej kredytodawcy obejmowali między innymi Bank of America Corp., Citigroup Inc, Deutsche Bank AG i JPMorgan Chase & Co.