G20 w październiku zaproponuje nowe globalne regulacje kryptowalut

Reading time: 3 min

15/07/22

G20 w październiku zaproponuje nowe globalne regulacje kryptowalut

Organizacja powiedziała, że zamierza ujawnić swoje propozycje dotyczące regulacji tych instrumentów w październiku podczas najbliższego spotkania G20 w Osace w Japonii.

Rada Stabilności Finansowej (FSB) ogłosiła zamiar zaproponowania w październiku nowych regulacji dla globalnego przemysłu walut cyfrowych.

Organizacja z siedzibą w Bazylei (Szwajcaria) jest organem składającym się z urzędników skarbowych, bankierów centralnych i regulatorów finansowych z krajów Grupy 20 (G20). Jest ona prowadzona przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) i monitoruje oraz wydaje zalecenia dotyczące globalnego systemu finansowego.

W komunikacie prasowym FSB wskazała, że ostatnie wydarzenia, takie jak debata Terra LUNA, sprawiły, że regulacja branży stała się krytyczna. Zauważyli również, że aktywa cyfrowe i stablecoiny stanowią ryzyko systemowe dla globalnej gospodarki.

Organizacja powiedziała, że zamierza ujawnić swoje propozycje dotyczące regulacji tych instrumentów w październiku podczas najbliższego spotkania G20 w Osace w Japonii.

FSB pracuje nad zapewnieniem, że kryptowaluty podlegają solidnej regulacji i nadzorowi. FSB przedstawi w październiku ministrom finansów i prezesom banków centralnych państw G20 sprawozdanie na temat podejść regulacyjnych i nadzorczych do stablecoinów i innych kryptowalut.

W swoim wniosku planuje przedstawić zalecenia dotyczące międzynarodowej spójności podejść regulacyjnych i nadzorczych. Uważa, że zmniejszy to ryzyko fragmentacji i arbitrażu regulacyjnego.

Plany FSB obejmują: stosowanie modelu "ta sama działalność, to samo ryzyko, ta sama regulacja"; zapewnienie, że kryptowaluty podlegają solidnej regulacji; oraz zmniejszenie ryzyka fragmentacji i arbitrażu regulacyjnego.

Propozycje te mają na celu zapobieganie wykorzystywaniu aktywów cyfrowych do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, a także ochronę konsumentów i inwestorów przed szkodami.

FSB stwierdziła, że została zmuszona do działania ze względu na ostatnie wydarzenia. Obejmują one drastyczny spadek cen aktywów cyfrowych w tym roku i "niepowodzenie gracza rynkowego." W tym roku doszło również do upadłości kilku znaczących graczy, ponieważ niekończąca się płynność wstrzykiwana na rynek wyschła wśród szerszego spowolnienia gospodarczego. Celsius i Voyager Digital to dwie najbardziej godne uwagi ofiary.

Stablecoiny są jednymi z obszarów, którymi organizacja bardzo się zainteresowała. Dzieje się to w czasie, gdy branżą wstrząsnął upadek algorytmicznego stablecoina UST, który upadł pod presją w maju, pociągając za sobą również LUNA, a wraz z nimi ponad 58 miliardów dolarów w funduszach inwestorów.

Propozycje FSB dla regulatorów są tak daleko idące, jak to tylko możliwe, ponieważ organ ten nie ma władzy ustawodawczej. Jednak jej członkowie zobowiązują się do stosowania zasad i propozycji regulacyjnych w swoich jurysdykcjach.