Gdzie najlepiej kupić lub sprzedać kryptowaluty?

Reading time: 5 min

23/01/23

Gdzie najlepiej kupić lub sprzedać kryptowaluty?

W artykule przedstawiamy dostępne możliwości i szerzej opowiadamy o jednej z opcji

Pierwsze kupno lub sprzedaż kryptowalut to nie lada wyzwanie!

Co powinieneś wiedzieć o kryptowalutach przed transakcją?

Kryptowaluty to nic innego jak waluty wirtualne, nie przybierają one fizycznej postaci i nie znajdzie się ich w środku rozebranego komputera. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście Bitcoin (BTC), który został wprowadzony na rynek kryptowalut w 2009 roku przez osobę (lub organizację) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 000 000 jednostek, z których każda nazywana jest Satoshi (1 sato to 0,00000001 BTC). Przydatną jednostką wykorzystywaną przy transakcjach jest również mili Bitcoin (1 mBTC to 0,001 BTC).

Jedna z pierwszych transakcji Bitcoina została wykonana 22 maja 2010 roku. To wydarzenie jest znane na całym świecie jako „Bitcoin Pizza Day,” i jest obchodzone na pamiątkę dnia, w którym Laszlo Hanyecz kupił dwie pizze za 10,000 BTC – w tamtym czasie było to warte około 80 dolarów. Hanyecz złożył swoją ofertę na popularnym forum Bitcoina i sfinalizował transakcję z pewnym Brytyjczykiem, który w zamian kupił obiecane pizze.

Budowa BTC pozwala na anonimowe posiadanie własności, a także na anonimowe transfery, przy czym cały system Bitcoina nazywany blockchain opiera się na tym, że środki mogą zostać wydane wyłącznie raz przez osobę, która w danym momencie jest w ich posiadaniu, bez możliwości cofnięcia transakcji po jej dokonaniu.

Wszystkie transakcje z pomocą Bitcoina są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych. Od takiej postaci mamy odstępstwa widoczne przy innych blockchainach, np. dla stablecoinów (USDT, USDC, BUSD) blockchain jest scentralizowany i transakcje są pozornie anonimowe, a dla blockchain Monero (XMR) baza danych jest ukryta i transakcje nie są jawne, w celu uzyskania jeszcze lepszej anonimowości.

Warto jednak pamiętać, że kurs kryptowalut jest bardzo dynamiczny, co oznacza że warto śledzić statystyki i decydując się na kupno BTC czekać na moment, gdy kurs będzie niższy, by móc cieszyć się jak największym zyskiem.

Każda osoba uczestnicząca w sieci BTC posiada elektroniczny portfel, w którym zawierają się wszystkie klucze prywatne, które pozwalają na ocenę własności klienta. Adres BTC jest kluczem autoryzującym płatność dla danego użytkownika, jednocześnie nie zawierając żadnych informacji o jego tożsamości. Aby uzyskać dostęp do środków potrzebny jest klucz prywatny, który jest ciągiem znaków ciężkim do spisania a co dopiero zapamiętania, dlatego ówczesne portfele zapisują prywatne klucze, a dostęp do nich uzyskujemy poprzez zbiór wyrazów, które w prawidłowej podanej kolejności są kluczem do portfela, co jest nazywane seed phrase.

W Polsce wydobywanie oraz obrót BTC jest zgodny z prawem, ale Ministerstwo Finansów nie przyznaje kryptowalucie statusu waluty fiducjarnej (fiat). Sprzedaż Bitcoinów jest opodatkowana, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym.

Skąd dostać kryptowaluty?

Bitcoin, ale też większość popularnych kryptowalut można uzyskać na dwa sposoby, wykopać lub kupić. Kopanie kryptowalut oznacza w uproszczeniu obliczenie zadań matematycznych przez komputer, za które przy dobrej odpowiedzi dostajemy nagrodę w postaci pewnej ilości danego tokenu. W rzeczywistości aktualnie do kopania potrzebne są ogromne ilości mocy obliczeniowej uzyskiwanej najczęściej poprzez łączenie kilku, kilkunastu podzespołów komputerowych specjalnie stworzonych na potrzebę kopania kryptowalut. Wymaga to pewnego wkładu finansowego oraz czasu. Drugą opcją o wiele prostszą jest kupienie kryptowalut.

Gdzie najlepiej kupić lub sprzedać kryptowaluty?

Kryptowaluty można kupić albo sprzedać na giełdach kryptowalut, w bitomatach, w kantorach lub bezpośrednio u innego użytkownika chętnego na kupno lub sprzedaż, co jest określone jako P2P.

Giełdy kryptowalut

Pierwszą z opcji są giełdy, jeszcze niedawno ta opcja była najrozsądniejsza niestety wciąż narastające zmiany prawne powodują, że korzystanie z giełd jest uciążliwe, a płynność, czyli możliwość swobodnej wpłaty lub wypłaty środków czy to kryptowalut czy fiat, po ostatnich upadkach wielu giełd podlega wielkiej wątpliwości i powinno się obchodzić z giełdami z wszelką ostrożnością.

Bitomaty

Bitomaty są to bankomaty, ale obsługujące kryptowaluty. Można w nich kupić lub sprzedać aktualnie obsługujące przez urządzenie kryptowaluty. Nie zawsze będą to wszystkie dostępne kryptowalut, a nawet najczęściej są to tylko popularne tokeny lub nawet tylko jedyny token - BTC. Więcej o bitomatach pisaliśmy tutaj.

Stacjonarne kantory

Aktualnie najwygodniejszą opcją są stacjonarne kantory kryptowalut. Są to podobnie jak przy bitomatach odpowiedniki zwykłych kantorów, ale obsługujących tylko kryptowaluty. Dlaczego warto skorzystać z kantorów? Oferują one bezpośredni kontakt z przedstawicielem, który przeprowadzi przez całą transakcję odpowiadając na każde pytanie. Doradzi przy początkach z kryptowalutami i podpowie jak się nie pogubić inwestując. W kantorach często też dostępne są opcje przelewów, a nawet szybkich przelewów typu BLIK, co pozwoli uzyskać środki na koncie bankowym lub portfelu kryptowalut nie wychodząc z domu, a unikając uciążliwych formalności jakie mają miejsce przy giełdach. Zaletą jest na pewno sprawne przeprowadzenie transakcji, przy której nie można popełnić błędu bo czuwa nad całym procesem doświadczona osoba. W razie wątpliwości jak działa kantor kryptowalut odpowiedzieliśmy na to pytanie tutaj.

Jeżeli szukacie kantoru do wymiany kryptowalut zapraszamy na stronę cashify.eu, w celu umówienia spotkania!