Giełda kryptowalut Kraken zamyka drzwi dla rosyjskich użytkowników

Reading time: 3 min

20/10/22

Giełda kryptowalut Kraken zamyka drzwi dla rosyjskich użytkowników

Nowe ograniczenia są częścią ósmego pakietu sankcji UE, które zostały nałożone 6 października.

Kraken, giełda kryptowalut, ogłosiła, że wstrzymała działalność w Rosji. UE niedawno nałożyła sankcje na rosyjskie osoby i firmy, które Kraken powiedział, że musiał się dostosować, aby się chronić.

Kraken jest najnowszą giełdą kryptowalutową, która ograniczyła konta rosyjskich użytkowników na swojej platformie zgodnie z sankcjami Unii Europejskiej. Firma rozesłała oświadczenia e-mailowe do swoich rosyjskich klientów, aby ogłosić, że wstrzymuje usługi dla swoich rosyjskich klientów.

"Ze względu na nowe europejskie przepisy, musimy podjąć środki, aby ograniczyć twoje konto Kraken" - powiedziała firma.

Zgodnie z oświadczeniem e-mailowym, rosyjscy użytkownicy będą mogli wypłacić swoje środki na żądanie. Kraken nie określił, czy istnieje limit czasowy na wycofanie środków z giełdy dla obywateli Rosji. Rzecznik Krakena powiedział, że firma spełnia "wymogi prawne i regulacyjne we wszystkich jurysdykcjach" swojej działalności.

"Będziemy aktualizować nasze centrum wsparcia, jeśli nastąpią jakiekolwiek zmiany" - zauważył Kraken, dodając: "Przepraszamy za spowodowane niedogodności".

19 października Kraken rozesłał oświadczenia e-mailowe do swoich rosyjskich klientów, aby ogłosić, że giełda wstrzymuje usługi dla swoich rosyjskich klientów.

W ruchu, który przez wielu był postrzegany jako odpowiedź na ostatnie sankcje UE wobec Rosji, giełda kryptowalut Kraken ograniczyła rosyjskich użytkowników ze swojej platformy.

Najnowsze ograniczenia na Krakenie nie są pierwszym przypadkiem, gdy giełda ma do czynienia z regulatorami zmuszającymi scentralizowane giełdy do zamknięcia niektórych kont. W lutym 2022 roku były dyrektor generalny Kraken Jesse Powell potępił władze Kanady za zamrożenie portfeli kryptowalutowych zaangażowanych w finansowanie lokalnych protestów COVID-19. Wyraźnie ostrzegł opinię publiczną, że Kraken może zostać zmuszony do zamrożenia niektórych portfeli przez regulatorów, doradzając inwestorom kryptowalutowym, aby przenieśli kryptowaluty z giełd.

"Jeśli się o to martwisz, nie trzymaj swoich funduszy u żadnego scentralizowanego lub regulowanego powiernika" - powiedział wtedy Powell.

Ograniczając rosyjskich użytkowników na swojej platformie, Kraken dołącza do rosnącej liczby globalnych giełd kryptowalut i portfeli, które przestały obsługiwać Rosjan zgodnie z najnowszymi sankcjami UE wobec Rosji.

Nowe ograniczenia podążają za podobnymi zakazami przez inne platformy kryptowalutowe, w tym Blockchain.com i Crypto.com. Jak wcześniej informowano, kilka firm kryptowalutowych zaprzestało działalności dla Rosjan zgodnie z sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską (UE) i Stany Zjednoczone (USA).

UE przyjęła nowe sankcje przeciwko Rosji, które wprowadzą ogólny zakaz transakcji kryptowalutowych i płatności między firmami regulowanymi w Europie a rosyjskimi użytkownikami.

Nowe ograniczenia są częścią ósmego pakietu sankcji UE, które zostały nałożone 6 października. Sankcje wprowadzają ogólny zakaz wszelkich transakcji kryptowalutowych i płatności między firmami regulowanymi w Europie a rosyjskimi użytkownikami. UE początkowo przyjęła swoje pierwsze sankcje kryptowalutowe przeciwko Rosji w kwietniu, ograniczając rosyjskich użytkowników lub rezydentów z handlu, jeśli ich stan posiadania przekraczał wówczas 10 000 euro (10 000 USD).