Giełda kryptowalut Kraken zawarła ugodę z OFAC Departamentu Skarbu USA

Reading time: 3 min

29/11/22

Giełda kryptowalut Kraken zawarła ugodę z OFAC Departamentu Skarbu USA

W ramach ugody z nowojorskim Departamentem Usług Finansowych, Kraken zainwestuje dodatkowe 100 000 USD w kontrole zgodności z sankcjami.

Kraken, amerykańska giełda kryptowalut, zawarła dziś ugodę z Biurem Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, zgadzając się zapłacić 362 158,70 USD za pozorne naruszenie sankcji wobec Iranu.

Agencja rozpoczęła dochodzenie w sprawie Krakena za rzekome umożliwienie klientom w Iranie i innych krajach objętych sankcjami korzystania z jej platformy. W lipcu agencja rozpoczęła dochodzenie w sprawie Krakena po tym, jak anonimowe źródła powiązane z firmą powiedziały The New York Times, że pozwoliła ona użytkownikom w Iranie i innych krajach objętych sankcjami na korzystanie ze swoich usług.

Zgodnie z komunikatem agencji:

Ze względu na brak terminowego wdrożenia przez firmę Kraken odpowiednich narzędzi geolokalizacyjnych, w tym automatycznego systemu blokowania adresów IP, firma Kraken eksportowała usługi do użytkowników, którzy wydawali się być w Iranie, gdy dokonywali transakcji walutą wirtualną na platformie Kraken.

Kraken jest zadowolony z rozwiązania tej sprawy, którą odkryliśmy, dobrowolnie zgłosiliśmy i szybko poprawiliśmy, powiedział dyrektor prawny Marco Santori.

Agencja stwierdziła, że "Kraken zastosował swoje kontrole geolokalizacji tylko w momencie rejestracji, a nie w odniesieniu do późniejszej działalności transakcyjnej, mimo że miał powód, aby wiedzieć w oparciu o dostępne informacje o adresach IP, że transakcje wydają się być prowadzone z Iranu."

Kraken nie zgłosił również potencjalnych problemów związanych z przepisami dotyczącymi sankcji do OFAC lub innych organów regulacyjnych, dodała agencja.

Firma od tego czasu odpowiedziała oświadczeniem:

"Kraken posiada solidne środki zgodności z przepisami i nadal rozwija swój zespół ds. zgodności z przepisami, aby dopasować się do rozwoju swojej działalności. Kraken ściśle monitoruje zgodność z przepisami dotyczącymi sankcji i, co do zasady, zgłasza organom regulacyjnym nawet potencjalne problemy."

W zeszłym roku Commodity Futures Trading Commission nakazała również Krakenowi zapłacić 1,25 miliona dolarów kary za "nielegalne oferowanie detalicznych transakcji towarowych z depozytem zabezpieczającym w aktywach cyfrowych", w tym Bitcoin, i niezarejestrowanie się jako handlarz prowizji futures.

"Jesteśmy zadowoleni, że osiągnęliśmy porozumienie z OFAC, które pozwala nam iść naprzód", powiedział prezes Kraken Jesse Powell w lipcu, zapytany o potencjalne naruszenia sankcji w jego firmie. "Zawsze byliśmy zobowiązani do przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów i praw w naszych praktykach biznesowych".

W ramach ugody z nowojorskim Departamentem Usług Finansowych, Kraken zainwestuje dodatkowe 100 000 USD w kontrole zgodności z sankcjami.

Fundusze zostaną wykorzystane do wdrożenia nowego systemu, który pozwoli firmie łatwiej wykrywać i zapobiegać naruszeniom amerykańskich przepisów dotyczących sankcji. Nowy system pozwoli również firmie szybciej zgłaszać potencjalne naruszenia organom regulacyjnym i organom ścigania.