Giełda w Tel Awiwie planuje opracować platformę opartą na blockchainie

Reading time: 2 min

26/10/22

Giełda w Tel Awiwie planuje opracować platformę opartą na blockchainie

Tel Aviv Stock Exchange (TASE) planuje rozszerzyć swoje usługi handlowe o kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe.

Giełda w Tel Awiwie planuje opracować platformę opartą na blockchainie, aby rozszerzyć swoje usługi handlowe o kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe w ramach nowego planu strategicznego na lata 2023-2027.

TASE będzie promować wdrażanie innowacyjnych technologii, w tym DLT (distributed ledger technology), tokenizację różnych klas aktywów cyfrowych i inteligentne kontrakty. Giełda zamierza zbadać wiele potencjalnych planów działania, w tym konwersję istniejącej infrastruktury do innowacyjnych technologii, wdrożenie innowacyjnych technologii do wyspecjalizowanych platform, oferowanie koszyka usług i produktów dla aktywów cyfrowych i więcej.

Dodatkowo plan pięcioletni będzie obejmował opracowanie i sprzedaż rozwiązań technologicznych i usług innym giełdom oraz uczestnikom rynku, rozszerzenie zasięgu rynkowego, przejście z modelu spółki publicznej z kilkoma spółkami zależnymi do modelu prywatnej firmy poprzez utworzenie nowego publicznego holdingu ze 100% udziałem w giełdzie TASE. Jej spółki zależne będą działać jako jednostki nowego holdingu.

Plan został ogłoszony zaledwie kilka dni po tym, jak TASE ogłosiła partnerstwo z izraelskim Ministerstwem Finansów w celu przetestowania wspieranej przez blockchain platformy do handlu obligacjami cyfrowymi. Pod nazwą Eden obligacje będą emitowane przez Ministerstwo Finansów, a projekt ma na celu zmniejszenie kosztów i usprawnienie emisji obligacji krajowych.

We wrześniu TASE ogłosiła partnerstwo z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych, wraz z innymi bankami centralnymi, w celu zbadania wykorzystania walut cyfrowych banku centralnego do międzynarodowych płatności detalicznych i przekazów pieniężnych. Współpraca, nazwana Projektem Lodołamacz, będzie polegała na testowaniu kluczowych funkcji i technologicznej wykonalności połączenia krajowych CBDC poprzez systemy typu proof-of-concept.