Gigant inwestycyjny VanEck: Bitcoin przetestuje 10.000$12.000

Reading time: 3 min

14/12/22

Gigant inwestycyjny VanEck: Bitcoin przetestuje 10.000$12.000

Bitcoin może jednak pozostać pod presją, ponieważ w ciągu najbliższych 12 miesięcy kilka firm wydobywczych prawdopodobnie splajtuje.

Bitcoin spadnie do 10 000 - 12 000 USD do pierwszego kwartału 2023 roku, ponieważ kilku górników prawdopodobnie splajtuje podczas trwającej kryptowalutowej zimy, wynika z raportu VanEck.

Perspektywy dla aktywów ryzyka wydają się jasne po wtorkowym raporcie o inflacji w USA, który potwierdził oczekiwane spowolnienie zacieśniania płynności przez Rezerwę Federalną (Fed).

Bitcoin może jednak pozostać pod presją, ponieważ w ciągu najbliższych 12 miesięcy kilka firm wydobywczych prawdopodobnie splajtuje, co przyćmi poprawę warunków makroekonomicznych - ocenia gigant inwestycyjny VanEck.

Bitcoin przetestuje 10 000- 12 000 USD w I kwartale wśród fali bankructw górników, która wyznaczy dolny punkt krypto-zimy - powiedział Matthew Sigel, szef badań nad aktywami cyfrowymi w VanEck, w swojej prognozie na rok 2023.

W tym roku górnicy Bitcoin zostali złapani pomiędzy rosnącymi kosztami operacyjnymi, a spadającymi cenami Bitcoinów. Rentowność górników jest ściśle związana z ceną Bitcoina, kiedy cena spada, prowadzi to do kapitulacji górników - słabi górnicy wychodzą z rynku, sprzedając swoje rezerwy i powodując dalszy spadek ceny.

W najgorszym przypadku kapitulacja może doprowadzić do spirali śmierci.

Dane śledzone przez firmę analityczną blockchain Glassnode pokazują, że saldo utrzymywane w portfelach górników spadło o ponad 25 000 BTC (444 mln USD) od lipca, osiągając 14-miesięczny niski poziom 1,818 mln BTC.

Trend może się utrzymać, ponieważ większość firm zajmujących się wydobyciem krwawi.

Mediana kapitalizacji rynkowej MVIS Global Digital Assets Mining Index wynosi obecnie zaledwie $180M, a prawie wszystkie składniki spalają gotówkę i handlują znacznie poniżej wartości księgowej. Przy wydobyciu Bitcoina w dużej mierze nieopłacalnym, biorąc pod uwagę ostatnie wyższe ceny energii elektrycznej i niższe ceny Bitcoina, przewidujemy, że wielu górników będzie się restrukturyzować lub łączyć - napisał Sigel.

Spadek do 12 000 USD oznaczałby 82% drawdown od rekordowego poziomu 69 000 USD zarejestrowanego w listopadzie 2021 roku. Poprzednie dwa rynki niedźwiedzia wyczerpały się przy około 85% drawdown z ówczesnych rekordowych szczytów.

Sigel oczekuje, że Bitcoin odbije się od poziomu 30 000 USD w drugiej połowie 2023 roku.


Niższa inflacja, złagodzenie obaw o energię, możliwy rozejm na Ukrainie i zwrot w podaży M2 zasilą początek nowego rynku byka - zauważył Sigel, dodając, że jeden z krajów eksportujących ropę doda kryptowalutę do swojego państwowego funduszu majątkowego.

Ale wciąż jest wiele powodów, aby być optymistą co do przyszłości kryptowalut, według szefa badań VanEck Gabor Gurbacs. Uważa on, że zobaczymy znacznie więcej instytucji finansowych tokenizujących aktywa na publicznych blockchainach, a nowy zdecentralizowany stablecoin osiągnie 1 miliard dolarów kapitalizacji rynkowej.