Goldman Sachs nie był wierzycielem FTX

Reading time: 4 min

27/01/23

Goldman Sachs nie był wierzycielem FTX

Według źródła bliskiego sprawie, Goldman Sachs zaprzeczył twierdzeniom, że jest wierzycielem FTX.

Goldman Sachs zaprzeczył twierdzeniom, że jest wierzycielem FTX.

Bank inwestycyjny był podobno w trakcie rozmów, aby doradzać i potencjalnie partnerować giełdzie w zeszłym roku, ale rzecznik powiedział Blockworks, że Goldman Sachs nie był wierzycielem FTX.

Branża próbuje zdystansować się od FTX po tym, jak upadł w IV kwartale 2022 roku. Upadek doprowadził do tego, że mnóstwo inwestorów straciło fundusze warte miliardy dolarów, a teraz Goldman Sachs stoi przed zarzutami oszustwa ze względu na swoje powiązania z giełdą.

Dov Kleiner, partner w firmie prawniczej Kleinberg Kaplan powiedział Blockworks:

Matryca jest przygotowana przez dłużników w celu dostarczenia zawiadomienia dla zainteresowanych stron w postępowaniu upadłościowym i niekoniecznie jest dowodem na związek z wierzycielami - powiedział. Jest również powszechne, że sprzedawcy, którzy już zostali zapłaceni, są wymienieni jako wierzyciele, więc jest mało prawdopodobne, że Goldman Sachs byłby wymieniony jako wierzyciel FTX, gdyby nie mieli takiego związku.

Nigdy nie byliśmy inwestorem w FTX, ani nie świadczyliśmy żadnych usług finansowych lub innych na rzecz tej firmy. Byliśmy wśród firm wymienionych na liście wierzycieli w ramach naszych standardowych procesów zarządzania ryzykiem, ale nie jesteśmy aktywnie zaangażowani w likwidację aktywów FTX.

Raport New York Post ujawnił, że Goldman Sachs próbuje uspokoić ludzi, że jego bilans nie jest narażony na straty FTX. Bank robi to poprzez wpisanie każdego, kto może mieć roszczenia na listę wierzycieli dłużnika.

Kryzys FTX nadal odbija się szerokim echem w świecie inwestycji. W ostatnim czasie Goldman Sachs ujawnił, że jest winien FTX 200 milionów dolarów i że włączył się do matrycy wierzycieli. Posunięcie to ma na celu ochronę jego reputacji i uspokojenie inwestorów, że jego bilans nie jest narażony na istotne ryzyko związane z upadkiem FTX.

Charlie Gasparino z Fox Business ujawnił jednak, że "przynajmniej połowa pieniędzy" utraconych podczas implozji FTX może zostać odzyskana. Zajęłoby to jednak rok lub dwa lata.

Gasparino dodał, że nowy CEO musi początkowo znaleźć wszystkie możliwe do odzyskania pieniądze. Następnie będzie musiał określić kanał dystrybucji i sfinalizować kwotę przed rozpoczęciem wypłaty środków.

Akcje firmy spadły z 10 dolarów do 1 dolara w mniej niż rok przed ogłoszeniem, przy czym większość ich wartości została wymazana podczas pierwszej oferty publicznej (IPO).

Załamanie było spowodowane wieloma czynnikami: inwestorzy stracili zaufanie po tym, jak zobaczyli niepowodzenie IPO; inne firmy przestały zawierać umowy z FTX ze względu na jego niestabilność; pojawiły się też pogłoski, że Goldman Sachs wycofuje się ze swojej inwestycji w FTX.

FTX, który sponsoruje SBF, sponsorował charytatywny hackathon dla uczniów szkół średnich, który odbył się na Południowej Florydzie w marcu 2022 roku.

Około 20 uczniów szkół średnich otrzymało po 15 000 dolarów w postaci stypendiów na studia od Fundacji FTX. Dodatkowo mieli okazję współpracować z liderami biznesu, aby stworzyć plan przekształcenia pomysłu w rentowny biznes.

Okręg szkolny zaprzecza jednak takim twierdzeniom. Podobno powiedział FOX Business, że nie odgrywał żadnej roli w wydarzeniu hackathonu i nie otrzymał żadnych funduszy od FTX.

Tymczasem uczniowie są "coraz bardziej niespokojni", ponieważ ich fundusze mogą zostać odebrane przez Johna Raya III, nowego CEO, który chce spłacić klientów FTX. Prawnik od spraw upadłościowych niezaangażowany w sprawę powiedział FOX Business:

Jako prawnik specjalizujący się w sprawach upadłościowych zalecałbym, aby nie dążyć do uzyskania stypendiów w wysokości 15 000 dolarów dla swoich dzieci.

Chociaż smutno byłoby musieć zrezygnować z nagrody, która miała trafić do dzieci waszych klientów, to pieniądze te lepiej sprawdziłyby się w rękach waszych organizacji mentorskich. Pieniądze te mogą pomóc im w dalszym świadczeniu usług dla ich klientów i rodzin, które są teraz w potrzebie.

No cóż…saga z FTX trwa dalej.