Google i Apple poproszone o informacje dot. aplikacji krypto

Reading time: 3 min

02/08/22

Google i Apple poproszone o informacje dot. aplikacji krypto

FBI ostrzega, że oszustwa są najczęściej popełniane przez fałszywe aplikacje mobilne spoofingujące legalne instytucje finansowe lub usługi inwestycji w kryptowaluty.

Google i Apple zostały poproszone o dostarczenie informacji na temat tego, jak zapobiegają wprowadzaniu do swoich sklepów z aplikacjami nieuczciwych aplikacji z cyfrowymi aktywami.

Amerykański senator Sherrod Brown (D-OH), przewodniczący senackiej Komisji Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich, chce wiedzieć, jak Google i Apple radzą sobie z nieuczciwymi aplikacjami do obsługi cyfrowych aktywów.

W komunikacie prasowym swojego biura senator Brown ujawnił, że napisał listy do Sundara Pichai i Tima Cooka, prezesów Google i Apple, prosząc, aby firmy odpowiedziały na pytania związane z zapobieganiem oszustwom w swoich sklepach z aplikacjami. Niektóre z tych pytań obejmują opisanie kroków podejmowanych przed zatwierdzeniem aplikacji z aktywami cyfrowymi i działań podejmowanych w celu zapewnienia, że aplikacje przestrzegają polityki sklepu; środki wprowadzone w życie dla użytkowników w celu zgłaszania nieuczciwych aplikacji; w jaki sposób użytkownicy są powiadamiani o nieuczciwych aplikacjach; i czy udostępnili dane dotyczące nieuczciwej działalności aplikacji innym sklepom.

FBI i FTC wydały ostrzeżenia o szybkim wzroście oszustw związanych z cyfrowymi aktywami, które kosztują inwestorów miliardy dolarów.

FBI ostrzega, że oszustwa są najczęściej popełniane przez fałszywe aplikacje mobilne spoofingujące legalne instytucje finansowe lub usługi inwestycji w kryptowaluty. FTC podobnie poinformowała, że prawie 50 000 przypadków oszustw związanych z cyfrowymi aktywami kosztowało amerykańskich inwestorów łącznie ponad 1 miliard dolarów w samym 2021 roku.

Podczas gdy firmy oferujące produkty inwestycyjne w kryptowalutach i inne powiązane usługi powinny podjąć niezbędne kroki, aby zapobiec oszustwom, konieczne jest również, aby sklepy z aplikacjami miały odpowiednie zabezpieczenia, aby zapobiec nieuczciwej działalności aplikacji mobilnych - dodał Brown.

Tymczasem to nie pierwszy raz, gdy giganci technologiczni z Doliny Krzemowej przyciągają uwagę Senatu Stanów Zjednoczonych ze względu na sprawy związane z cyfrowymi aktywami.

W maju ustawodawcy zaproponowali ustawę, która zabraniała firmom hostowania aplikacji obsługujących płatności w juanach cyfrowych na terenie USA, powołując się na obawy, że pozwoliłoby to chińskiemu rządowi na szpiegowanie Amerykanów.

Zwolennicy ustawy twierdzili, że skoro Chiny wprowadziły obowiązek korzystania z Alipay, mobilnej usługi płatniczej należącej do Alibaby, to mogą łatwo śledzić każdy ruch użytkowników, a nawet zbierać ich dane bez ich wiedzy i zgody.

Twierdzenia te opierają się na incydencie, w którym LegitScript, firma zajmująca się oszustwami farmaceutycznymi z siedzibą w Irlandii, poinformowała, że ponad połowa wszystkich leków zakupionych w aptekach internetowych w Chinach była podrobiona lub przeterminowana.