Górnicy z Rosji pozwą USA?

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 19

Górnicy z Rosji pozwą USA?

BitRiver - potentat w miningu planuje pozwać USA za sankcje przeciwko firmie.

BitRiver – największy rosyjski dostawca usług dla centrów danych – zastanawia się nad złożeniem pozwu przeciwko Departamentowi Skarbu USA za dodanie firmy do listy sankcji w zeszłym miesiącu. Poza tym spółka oskarżyła Stany Zjednoczone o łamanie zasad WTO poprzez wspieranie nieuczciwej konkurencji i lobbing na rzecz amerykańskiego przemysłu górniczego.

BitRiver krytykuje USA

BitRiver nazwał amerykańskie oskarżenia „bezpodstawnymi i nieprawdziwymi”. Zgodnie z komunikatem prasowym BitRiver argumentował, że jest w 100% prywatną firmą, która nie ma nic wspólnego z rosyjskim rządem, twierdząc w ten sposób, że nie pomaga reżimowi w omijaniu sankcji. Według spółki sankcje które ją obejmują tworzą „bezpośrednią szkodę dla jej reputacji”. W dniu 20 kwietnia Departament Skarbu ogłosił sankcje wobec BitRiver, zabraniając mu utrzymywania relacji biznesowych z obywatelami USA. Stany Zjednoczone uważają, że Rosja ma znaczącą przewagę w wydobywaniu kryptowalut, co rodzi obawę, że osoby fizyczne lub firmy mogą używać kryptowalut do unikania sankcji nałożonych w związku z konfliktem na Ukrainie. BitRiver obalił taki punkt w komunikacie, zauważając, że zawsze przestrzegał ładu korporacyjnego, przestrzegając prawa w swoich jurysdykcjach operacyjnych. W szczególności firma była dumna ze ścisłej zgodności z AML/KYC, zachwalając, że jej historia działalności w Rosji i innych jurysdykcjach nie wywołała jakichkolwiek kontrowersji.

Czy USA działa fair?

Rosyjski gigant górniczy nazwał działania władz USA „nieodpowiedzialnymi”, twierdząc, że ani ramy prawne, ani właściwe rozumowanie nie mogą poprzeć takiego aktu. Pomimo nałożonych sankcji, które mogą zaszkodzić firmom zajmującym się górnictwem w Rosji – BitRiver potwierdził, że obiekt nadal działa normalnie i komunikuje się z klientami z zagranicy: „Obecnie wszystkie przedsiębiorstwa, zakłady produkcyjne i biura BitRiver w Rosji działają normalnie. Firma kontynuuje obsługę klientów międzynarodowych, którzy potwierdzili dalszą współpracę”.

Kryptowaluty luką dla Rosji?

MFW ostrzega przed uchylaniem się od sankcji za pośrednictwem kryptowalut. Dzień przed nałożeniem przez władze USA sankcji na BitRiver, MFW ostrzegł, że Rosja może wykorzystać kryptowaluty i znacząco wzmocnić swój przemysł wydobywczy, aby uniknąć jakichkolwiek reperkusji gospodarczych. Globalny autorytet zauważył również, że „wydobywanie energochłonnych blockchainów, takich jak Bitcoin, może pozwolić krajom na zarabianie na zasobach energetycznych, z których niektóre nie mogą być eksportowane z powodu sankcji”. Jednak branża kryptowalutowa miała tendencję do myślenia inaczej, postrzegając wykorzystanie zasobów cyfrowych, takich jak Bitcoin, w celu uniknięcia sankcji, jako mit.