Haker wydrenował prawie 447 milionów dolarów z giełdy FTX

Reading time: 2 min

21/11/22

Haker wydrenował prawie 447 milionów dolarów z giełdy FTX

Adres portfela hakera FTX skrupulatnie wymieniał aktywa i wykorzystywał mosty do prania skradzionych środków.

Haker FTX pozbywa się 50,000 ETH, wciąż jest wśród 40 najlepszych posiadaczy Ethereum.

Haker stojący za upadłą giełdą kryptowalutową FTX zaczął przenosić swój stan posiadania Ether (ETH) na nowy adres portfela 20 listopada. Portfel hakera FTX był 27. największym posiadaczem ETH po włamaniu, ale spadł o 10 pozycji po weekendowym zrzucie ETH.

Haker FTX wydrenował prawie 447 milionów dolarów z wielu portfeli giełdy FTX global i FTX.US zaledwie kilka godzin po tym, jak giełda kryptowalut złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w rozdziale 11 w dniu 11 listopada. Większość skradzionych środków znajdowała się w ETH, co czyniło exploita 27. największym wielorybem ETH.

W czasie hakowania FTX zaangażowane były dwie strony, jeden czarny kapelusz (Black Hat), który zdołał wydrenować $447 milionów i biały kapelusz (White Hat), który zdołał przenieść $186 milionów aktywów FTX do zimnego portfela. Jednak kiedy Bahamańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała zawiadomienie sugerujące, że próbują przenieść aktywa z FTX, wzbudziło to wiele uwagi, z wieloma twierdzącymi, że regulator papierów wartościowych był w rzeczywistości “czarnym kapeluszem” stojącym za exploitem.

Analityk on-chain ZachXBT monitorował przepływ środków w portfelu FTX i odkrył, że portfel black hat zrzuca tokeny i mostkuje sporadycznie. Jest to bardzo różne zachowanie od innych adresów, które wycofały się z FTX i zamiast tego wysłały do multisigu na łańcuchach takich jak Ethereum czy Tron.

Patrząc na ruch środków i techniki zaangażowane w transfer tych środków, jest mało prawdopodobne, że FTX wallet drainer 1 jest pod kontrolą rządu Bahamów w oparciu o dzisiejszą aktywność on-chain. Aktywność BTC jest zgodna z łańcuchem peel, formą prania pieniędzy, która byłaby wysoce nietypowa dla agencji rządowej, aby być zaangażowanym w ten proceder.