Hongkong chce zalegalizować handel kryptowalutami

Reading time: 3 min

24/10/22

Hongkong chce zalegalizować handel kryptowalutami

Co godne uwagi, raporty mają to do siebie, że Hongkong jest jednym z miast dobrze radzących sobie, jeśli chodzi o adopcję kryptowalut.

Hongkong chce podjąć bardziej proaktywne działania, aby stać się międzynarodowym centrum aktywów wirtualnych, uruchamiając kilka inicjatyw prawnych związanych z pojawiającymi się technologiami w branży kryptowalut.

Wydaje się, że miasto i specjalny region administracyjny Chin chcą spojrzeć na regulację kryptowalut inaczej niż Chiny. Elizabeth Wong, szefowa jednostki Fintech w Securities and Futures Commission (SFC), stwierdziła, że Hongkong rozważa wprowadzenie własnej ustawy, aby uregulować kryptowaluty na swój własny, wolny od Chin sposób.

Elizabeth Wong, szefowa jednostki Fintech w SFC, stwierdziła, że Hongkong rozważa umożliwienie inwestorom detalicznym "bezpośredniego inwestowania w aktywa wirtualne." Inicjatywa ta oznaczałaby znaczącą zmianę w stosunku do stanowiska SFC w sprawie kryptowalut w ciągu ostatnich czterech lat, które ogranicza handel kryptowalutami na scentralizowanych giełdach do profesjonalnych inwestorów - zdefiniowanych jako osoby posiadające portfel o wartości co najmniej 8 milionów HK$ (1 milion USD).

Według Elizabeth Wong, szefowej jednostki Fintech w SFC, ta inicjatywa oznaczałaby znaczącą zmianę w stosunku do ich poprzedniego stanowiska w sprawie kryptowalut w ciągu ostatnich czterech lat. Wong wyraziła myśli na temat tego, jak branża kryptowalutowa zmieniła się w ciągu ostatnich czterech lat, aby stać się bardziej zgodna z przepisami i zasugerowała, że nadszedł czas, aby Hongkong pozycjonował nowe stanowisko w sprawie kryptowalut.

Uważamy, że może to być faktycznie dobry czas, aby naprawdę dokładnie przemyśleć, czy będziemy kontynuować ten wymóg dotyczący tylko profesjonalnych inwestorów - powiedziała Wong.

Hongkong radzi sobie dobrze pod względem adopcji kryptowalut, a jego rząd pracuje nad wsparciem rozwoju ekosystemu kryptowalutowego.

Urzędnik SFC Mandy Wong powiedział, że SFC rozważa wprowadzenie systemu regulacyjnego dla dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi. Ponadto Wong wspomniał również, że SFC patrzy na wprowadzenie instrumentów pochodnych związanych z kryptowalutami i umożliwienie inwestorom detalicznym inwestowania w fundusze giełdowe związane z kryptowalutami.

Po rozmowach Wonga, 21 października w oficjalnym oświadczeniu rządu specjalnego regionu administracyjnego Hongkongu stwierdzono, że Hongkong będzie również wspierał wschodzące technologie, takie jak Web3 i Metaverse. Ponadto, Hongkong ma się rozwinąć w "międzynarodowe centrum wirtualnych aktywów".

Co godne uwagi, raporty mają to do siebie, że Hongkong jest jednym z miast dobrze radzących sobie, jeśli chodzi o adopcję kryptowalut.