Indie dążą do zakazania kryptowalut

Reading time: 2 min

18/07/22

Indie dążą do zakazania kryptowalut

RBI jest zdania, że kryptowaluty powinny być zakazane. RBI wcześniej wydał ostrzeżenia przed inwestycjami w kryptowaluty, ale nie podjął jeszcze żadnych znaczących działa

Bank centralny Indii zaleca zakazanie stosowania kryptowalut.

Reserve Bank of India wyraził obawy dotyczące "destabilizującego wpływu kryptowalut na stabilność monetarną i fiskalną kraju" i zalecił "do opracowania przepisów dotyczących tego sektora", powiedziała minister finansów Nirmala Sitharaman.

Ponadto "RBI jest zdania, że kryptowaluty powinny być zakazane" - powiedziała.

"Kryptowaluty są z definicji bez granic i wymagają międzynarodowej współpracy, aby zapobiec arbitrażowi regulacyjnemu. Dlatego wszelkie przepisy dotyczące regulacji lub zakazu mogą być skuteczne tylko po znaczącej współpracy międzynarodowej w zakresie oceny ryzyka i korzyści oraz ewolucji wspólnej taksonomii i standardów."

Rada Stabilności Finansowej, organ złożony z regulatorów, urzędników skarbowych i bankierów centralnych z Grupy 20 gospodarek, w tym Indii, powiedział na początku tego miesiąca, że zaproponuje "solidne" globalne zasady dotyczące kryptowalut w październiku tego roku. FSB powiedział, że aktywa kryptowalutowe były w przeważającej mierze wykorzystywane do "celów spekulacyjnych" i nie działały w "przestrzeni wolnej od regulacji".

W lutym T. Rabi Sankar, zastępca gubernatora Reserve Bank of India (RBI), porównał kryptowaluty do "schematu Ponzi" i zasugerował całkowity zakaz w swojej najostrzejszej krytyce.

Sankar powiedział publiczności na konferencji bankowej, że kryptowaluty zostały "specjalnie opracowane w celu obejścia regulowanego systemu finansowego" i nie są wspierane przez żaden bazowy przepływ gotówki. Powiedział również, że nie mają one żadnej wewnętrznej wartości, a nawet mogą być gorsze niż schematy Ponzi.

RBI wcześniej wydał ostrzeżenia przed inwestycjami w kryptowaluty, ale nie podjął jeszcze żadnych znaczących działań przeciwko nim.