Indyjskie organy ścigania oskarżają giełdę kryptowalutową WazirX

Reading time: 2 min

12/08/22

Indyjskie organy ścigania oskarżają giełdę kryptowalutową WazirX

Oskarżenia wobec WazirX zwróciły uwagę na jego nieprzejrzystą strukturę własności i rolę, jaką odgrywa w niej Binance.

Indyjskie organy ścigania oskarżyły giełdę kryptowalutową WazirX o pomoc w praniu 130 milionów dolarów.

Dyrekcja ds. Egzekwowania prawa (ED), która bada przestępstwa finansowe, zamroziła konta bankowe WazirX, podczas gdy przygląda się przelewom z firm udzielających błyskawicznych pożyczek do międzynarodowych portfeli.

Co najmniej dziesięć giełd kryptowalut jest rzekomo zaangażowanych, według urzędnika, który rozmawiał z The Economic Times, a konta bankowe wymiany WazirX zostały zamrożone, podała gazeta.

Enforcement Directorate (ED) zarzuciła, że transakcje na kwotę do 1 miliarda rupii, czyli 1,3 miliona dolarów, zostały dokonane na nazwiska osób bez powiązań z pieniędzmi przez firmy objęte dochodzeniem w sprawie dotyczącej pożyczek błyskawicznych. Firmy te często miały powiązania z Chinami, a następnie wykorzystywały procedury KYC/AML, aby sprawić wrażenie, że te transakcje były legalne. Mimo że procedury KYC/AML wykazały podejrzaną aktywność, nie przeprowadzono wzmocnionej analizy due diligence i nie złożono raportów o podejrzanych transakcjach do ED, twierdzi agencja.

Oskarżenia wobec WazirX zwróciły uwagę na jego nieprzejrzystą strukturę własności i rolę, jaką odgrywa w niej Binance.

Oskarżenia o insider trading i oszustwo zostały skierowane przeciwko WazirX, giełdzie kryptowalut założonej przez Nischala Shetty'ego w 2018 roku. Zarzuty opierają się częściowo na ogłoszeniu przez Shetty'ego 5 sierpnia, że nabywa on udziały Binance w WazirX.

WazirX jest ostatnio przedmiotem wielu analiz i nie trudno zrozumieć dlaczego. Giełda została oskarżona o brak przejrzystości: po pierwsze, struktura własności jest nieprzejrzysta. Po drugie, istnieją oskarżenia, że Binance odgrywa rolę w WazirX, z którą jego CEO Changpeng Zhao (CZ) mówi, że nie czuje się komfortowo.

W wymianie z współzałożycielem WazirX Nischal Shetty w dniu 6 sierpnia, CZ stwierdził: "poprosiliśmy o przekazanie kodu źródłowego systemu WazirX, wdrożenie, operacje, jeszcze w lutym tego roku. Zostało to odrzucone przez WazirX. Binance NIE mają kontroli na swoimi systemami".