Iran odetnie prąd autoryzowanym górnikom kryptowalut

Reading time: 3 min

22/06/22

Views: 18

Iran odetnie prąd autoryzowanym górnikom kryptowalut

Iran stał się miejscem, gdzie górnicy z Chin rozpoczęli swoje działania. Obecne, nowe przepisy mogą im to utrudnić.

Stosunki Iranu z sektorem wydobycia kryptowalut mają charakter wyjątkowo enigmatyczny. Raz Iran popiera sektor górnictwa, a raz go potępia. Rząd ponownie ogranicza działalność w zakresie wydobycia kryptowalut, próbując odciążyć kraj od dostaw energii, mimo że ma świadomośc wykorzystania kryptowalut jako metodę uniknięcia potencjalnych sankcji. Od kiedy ma nastąpić przerwa w dostawie prądu i jaki ma to cel? O tym piszemy poniżej!

Odcięcie energii

Energia elektryczna dla wszystkich 118 autoryzowanych przez rząd operatorów górniczych w Iranie została odcięta w dniu dzisiejszym przed sezonowym wzrostem zapotrzebowania na prąd - powiedział Mostafa Rajabi Mashhadi, rzecznik irańskiego przemysłu energetycznego w wywiadzie dla państwowej telewizji, według raportu Bloomberga. Bitcoin od dawna jest uważany i wykorzystywany jako sposób na ominięcie embarga handlowego. Iran jest objęty szerokimi sankcjami ze strony USA, które skutecznie uniemożliwiają mu dostęp do międzynarodowego systemu finansowego.

Historia kryptowalut w Iranie

W 2019 r. Iran oficjalnie uznał przemysł wydobywczy kryptowalut i rozpoczął wydawanie licencji dla górników, którzy są zobowiązani do płacenia wyższych stawek za energię elektryczną i sprzedawania wydobytych bitcoinów do irańskiego banku centralnego. Jednak kraj ten wielokrotnie wstrzymywał również działalność ośrodków wydobywających kryptowaluty. W zeszłym roku, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną osiągnęło rekordowy poziom, rząd nakazał dwukrotne zamknięcie kopalni, aby złagodzić presję na infrastrukturę energetyczną. Wydobycie kryptowalut w Iranie kwitło przed wprowadzeniem zakazów. Firma Elliptic, zajmująca się analizą blockchaina, oszacowała w maju ubiegłego roku, że 4,5% wszystkich transakcji wydobywania Bitcoinów miało miejsce w tym kraju. Według danych Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF) w styczniu wskaźnik ten spadł do 0,12%. Górnicy w innych krajach okazali opór wobec organów regulacyjnych. Współczynnik hashowania kryptowalut, który mierzy moc obliczeniową wykorzystywaną przez kryptowaluty typu proof-of-work, takie jak Bitcoin, w Chinach spadł do zera między lipcem a sierpniem ubiegłego roku, po tym jak kraj ten przeprowadził najostrzejszą akcję tłumienia wydobycia kryptowalut. Wygląda jednak na to, że branża szybko się odrodziła. We wrześniu Chiny odpowiadały za 30% światowego wskaźnika hashowania kryptowalut, a w styczniu wskaźnik ten wynosił prawie 40%, ustępując jedynie USA, jak podaje CCAF.

Chiny, a Iran

Odbicie wskazuje na to, że w Chinach, gdzie handel kryptowalutami jest również zakazany, mining z szarej strefy może być już mocno zaawansowany. "Dostęp do elektryczności poza siecią i geograficznie rozproszone operacje na małą skalę są jednymi z głównych środków wykorzystywanych przez górników do ukrywania swoich operacji przed władzami i obchodzenia zakazu" - powiedział CCAF w analizie. Nagły spadek i ponowny wzrost chińskiego wskaźnika hashowania sugeruje, że górnicy z Chin mogli prowadzić potajemną działalność tuż po wprowadzeniu zakazu, przekierowując swoje dane za pośrednictwem usług proxy - twierdzi CCAF. Wraz z upływem czasu i wejściem w życie regulacji, górnicy mogli stać się mniej ostrożni w ukrywaniu swojej lokalizacji. Z tego powodu Iran stał się miejscem, gdzie górnicy z Chin rozpoczęli swoje działania. Obecne, nowe przepisy mogą im to utrudnić.