Irlandia zakazuje darowizn w kryptowalutach

Reading time: 3 min

01/06/22

Irlandia zakazuje darowizn w kryptowalutach

Zamiast zalegalizować przepływ kryptowalut, tak jak legalizuje się pieniądze, to wiele Państw stosuje politykę opartą na strachu i braku zaufania do stosowania nowych.

Szereg nowych przepisów dotyczących uczciwości politycznej i wyborczej zaproponowanych w Irlandii spowoduje zakaz przekazywania darowizn dokonywanych w postaci krypto dla partii politycznych w tym kraju. Darowizny przekazywane partiom politycznym przy użyciu kryptowalut zostaną zakazane w Irlandii na mocy nowych przepisów dotyczących uczciwości politycznej. Zakaz ten powstanie z powodu obaw związanych z ingerencją z zagranicy w polityce Irlandii. Co jeszcze znajdziemy w legislatywie? Czy inne kraje podjęły podobne kroki? O tym piszemy poniżej!

Nowy regulamin dla polityków

Poprawki zaproponowane przez ministra Darragha O’Briena obejmują również przepisy dotyczące darowizn zagranicznych, dezinformacji i innych wymogów przejrzystości dla partii politycznych. Zachowanie ma uprzedzać ewentualną ingerencję rosyjską w politykę tego państwa.
W rozmowie z “Independent” w tym tygodniu O’Brien powiedział, że przepisy będą dalej chronić irlandzki system demokratyczny:
„musimy dokonywać zmiany przepisów, gdyż należy brać pod uwagę rosnące zagrożenie cyberwojną wymierzoną w wolne kraje, a nowo utworzona Komisja Wyborcza będzie nadzorować przestrzeganie przepisów”.
Nie jest jasne, jaki procent lub kwota pieniężna darowizn politycznych jest obecnie wypłacana partiom politycznym lub osobom korzystającym z kryptowalut.

Przebieg reformy i prawo międzynarodowe

O’Brien rozpoczął kampanię na rzecz reformy prawa w styczniu 2022 r. ustanawiając grupę zadaniową składającą się z politologów i ekspertów prawnych, którzy mieli zbadać nowe przepisy wyborcze w związku z eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej. Grupa zadaniowa doradzała aby wdrożyć szereg środków, które zbudowałyby „prawny i cyfrowy bastion” mający działać przeciwko ingerencji wyborczej w kraju, w tym partie miałyby mieć zapewnioną sprawną sprawozdawczość księgową i złożyć deklaracje przestrzegania nowych przepisów dotyczących finansowania polityki.
Zakaz kryptowalutowych darowizn politycznych nie jest niespotykany. Dla przykładu można wskazać stan Kalifornia, który dokonał penalizacji tej praktyki w 2018 roku, powołując się na kwestie przejrzystości finansowania partii. Według danych “Multistate” , trzy inne stany w USA w tym Oregon, Michigan i Karolina Północna, również stosują przepisy zabraniające używania kryptowalut w finansowaniu kampanii wyborczych.

Podsumowanie

W związku z tym, że świat widzi w jaki sposób przebiega wojna pomiędzy Ukrainą, a Rosją, to coraz więcej krajów zdaje sobie sprawę z tego, jak mocny wpływ na politykę mają cyberataki. Niestety zamiast zalegalizować przepływ kryptowalut, tak jak legalizuje się pieniądze, to wiele Państw stosuje politykę opartą na strachu i braku zaufania do stosowania nowych technologii. Nie wiadomo z jakich powodów Irlandia połączyła wojnę między Rosją, a Ukrainą z kryptowalutami i cyberatakami, ponieważ Ukraina dzięki kryptowalutom uzyskała znaczne finansowanie mające na celu wyparcie agresora. Jak inne kraje podejdą do tej formy rozliczeń? Oby racjonalnie.