Izrael zahamował płatności gotówkowe, aby pobudzić płatności cyfrowe

Reading time: 2 min

02/08/22

Izrael zahamował płatności gotówkowe, aby pobudzić płatności cyfrowe

Celem jest zmniejszenie płynności gotówki na rynku, głównie dlatego, że organizacje przestępcze mają tendencję do polegania na gotówce.

Władze w Izraelu w poniedziałek wprowadziły kolejne ograniczenia płatności gotówkowych jako środek do zwalczania nielegalnej działalności i pobudzenia płatności cyfrowych w kraju.

Od stycznia 2019 roku izraelskie firmy i konsumenci podlegają limitom płatności gotówkowych na mocy ustawy o redukcji użycia gotówki. Ma ona na celu przesunięcie obywateli i firm w kraju w kierunku płatności cyfrowych, co pozwoli władzom łatwiej śledzić uchylanie się od płacenia podatków, działalność na czarnym rynku i pranie pieniędzy.

Od poniedziałku limity na płatności gotówkowe zostały zaostrzone do 1.760 dolarów amerykańskich, czyli 6.000 izraelskich szekli, w przypadku transakcji biznesowych i 4.400 dolarów, czyli 15.000 szekli, w transakcjach osobistych.

Podczas gdy niektórzy skrytykowali te nowe limity jako formę ekonomicznej opresji, inni postrzegają je jako krok w kierunku adopcji kryptowalut w Izraelu. W sobotę kryptowalutowy influencer Lark Davis powiedział swoim 1 milionom zwolenników na Twitterze, że Izrael nie jest ani pierwszym, ani ostatnim krajem, który wprowadziłby takie ograniczenia i skorzystał z okazji, aby odnieść się do Bitcoina w swoim poście:

Nie pierwszy i nie ostatni kraj, aby wprowadzić te ograniczenia. Po prostu cieszę się, że podejmują działania przeciwko przestępcom i osobom unikającym podatków!

Izraelski Urząd Podatkowy (ITA) ogłosił nowe ograniczenia dotyczące używania gotówki, w celu zmniejszenia jej obiegu przez organizacje przestępcze.

Nowe limity ograniczają ilość gotówki, którą osoby fizyczne mogą przechowywać w prywatnych domach do 58.660 USD lub 200.000 szekli.

Tamar Bracha, która podobno jest odpowiedzialna za wykonanie ustawy w imieniu Izraelskiego Urzędu Podatkowego (ITA), powiedziała niedawno Media Line, że ograniczenie użycia gotówki zwiększy trudność działalności przestępczej, stwierdzając:

Celem jest zmniejszenie płynności gotówki na rynku, głównie dlatego, że organizacje przestępcze mają tendencję do polegania na gotówce.