Jak działa kantor kryptowalut?

Reading time: 4 min

09/01/23

Jak działa kantor kryptowalut?

Wyjaśniamy jak działają stacjonarne kantory kryptowalut oraz odpowiadamy dlaczego warto z nich korzystać.

Chce kupić lub sprzedać kryptowaluty i co dalej?

Jesteś zainteresowany inwestycją w kryptowaluty albo potrzebujesz coś opłacić kryptowalutami, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Do takich transakcji polecamy skorzystanie z usług kantoru kryptowalut, jednak jeśli uważasz, że potrzebujesz pewnego wprowadzenia w świat krypto polecamy artykuł dostępny tutaj, w którym opisaliśmy całą historie kryptowalut oraz dostępne możliwości ich uzyskania.

Jak działa kantor kryptowalut?

Zasada działania przypomina tradycyjne kantory, które odwiedza się dla sprzedaży lub kupna różnych walut fiducjarnych takich, jak dolar, funt czy złoty, ale tutaj mamy doczynienia z walutami wirtualnymi - kryptowalutami.

Do kantoru należy przyjść tylko z urządzeniem pozwalającym wysyłać lub odbierać transakcje w kryptowalutach. Jeżeli jeszcze nie posiadasz takiego polecamy zakup fizycznego portfela od firmy Authentrend dostępnego tutaj. Możliwe jest też założenie portfela na telefonie z czym na pewno przedstawiciel w kantorze chętnie pomoże. Przychodząc do kantoru z portfelem należy ustalić jasno warunki transakcji, czyli prowizje i wykonać transferu środków za co trzeba zapłacić gotówką w przypadku kupna kryptowalut lub otrzymać gotówkę w przypadku sprzedaży. Na koniec transakcji kantor ma obowiązek wystawienia dokumentu potwierdzającego transakcję.

Do czego potrzebny jest dokument?

Nie pobierając dokumentu transakcji nie mógłbyś poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, a przez to uniknąć płacenia podatku, który zgodnie z ustawą wynosi aktualnie 19%.

Prowizje, opłaty, koszty

W kantorach najczęściej spotykane prowizje wahają się w przedziale od 3% do 6%. Oznacza to, że przy zakupie środków za 10 000 PLN, trzeba zapłacić prowizję w wysokości 300 PLN. Warto tutaj sprawdzać od jakiej wartości pobierane są prowizję, ponieważ znaną sztuczką nieuczciwych kantorów jest podwyższanie lub obniżanie wejściowego kursu danego tokenu. Kurs dostępny w kantorze zazwyczaj odbiega od kursu dostępnego w internecie o 1%, jest to tzw. spread. Powinna być to jawna wartość stała, nie podlegająca targowaniu przedstawiana przez kantor, pozwalająca na swobodną wymianę walut. Podsumowując idąc do kantoru trzeba liczyć się z prowizjami rzędu 4% do 7% w porównaniu do cen rynkowych. Dodatkowo przy dokonywaniu transakcji sprzedaży kryptowalut należy pamiętać, że powinno się zatrzymać dokument pozwalający udowodnić Urzędowi Skarbowemu transakcję, w wyniku czego zapłaci się podatek w wysokości 19%. Nie wolno wyrzucać potwierdzenia transakcji, ponieważ wtedy nie będzie można zapłacić podatku.

Jakie zalety ma sprawdzony kantor?

Operacje odbywają się tutaj bardzo szybko. Jednocześnie formalności ogranicza się do minimum, a sama transakcja jest bezpieczna. Z pewnością właśnie dzięki niemu możliwe są bardzo szybkie transakcje kupna i sprzedaży. Dotyczy to również innych popularnych kryptowalut takich jak Litecoin, czy Ethereum. Usługi tego typu pozwalają poznać osoby o wiele bardziej doświadczone w rynku kryptowalut i otrzymać od nich porady czy wskazówki, czy wspomniane już wprowadzenie do samego świata kryptowalut. W przypadku problemów z dojazdem można zamówić wizytę w domu lub w ustalonym miejscu nawet w najdalszych zakamarkach, oczywiście po uzgodnieniu tego z przedstawicielem.

Czy kantor kryptowalut jest bezpieczny?

Tak jak wszędzie, tak i w tej branży zdarzają się nieuczciwe firmy, dlatego przed skorzystaniem z takich usług należy weryfikować daną firmę. Należy sprawdzić to, czy dana firma posiada odpowiedni wpis do rejestru dostępnego tutaj dotyczący firm zajmujących się obrotem kryptowalutami - instytucji obowiązanych. Poza tym warto sprawdzić opinie dostępne w google.

Bardzo istotne jest wreszcie to, że takie kantory muszą postępować w zgodzie z przepisami prawa. Konieczna jest więc weryfikacja przez nie tożsamości klientów. Brak takich działań ze strony kantoru powinien być dla nas ostrzeżeniem, że możemy mieć do czynienia albo z oszustami, albo co gorsze przeciwnikami skarbu państwa!

Wszystkie powyższe kryteria spełnia sieć kantorów Cashify i jeżeli jesteście zainteresowani zapraszamy na stronę cashify.eu, w celu umówienia spotkania!