Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Reading time: 8 min

09/06/22

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Wybór giełdy kryptowalutowej nie jest prosty. Bezpieczeństwo, historia, opłaty, czy przejrzystość. Na co zwrócić uwagę?

Zmienna i spekulacyjna natura inwestowania w kryptowaluty niesie ze sobą ryzyko dla inwestorów, niezależnie od tego, jak i gdzie je kupujesz. Uważamy, że bezpieczeństwo twoich inwestycji powinno być najważniejszym priorytetem przy wyborze giełdy kryptowalutowej, a każda z niżej wymienionych platform jasno określa, jakie środki bezpieczeństwa wprowadziła w celu ochrony konsumentów. Praktyka pokazuje, że giełdy kryptowalut, które istnieją najdłużej na rynku, są zazwyczaj bezpieczniejsze niż te, które dopiero powstały. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej giełdy dla kryptowalut? Czym w ogóle cechuje się takie miejsce? O tym piszemy poniżej!

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to platforma, na której można kupować i sprzedawać krypto. Dzięki niej mamy możliwość wymiany jednego coina na innego np.bitcoin na ethereum, lub kupować kryptowaluty za zwykłą walutę fiat. Platformy te ułatwiają zakup kryptowalut, pozwalają na konwersję kryptowalut z powrotem na dolary oraz ich transfer poza giełdę. Różne giełdy oferują rozmaite funkcje, co może mieć wpływ na wybór docelowego miejsca handlu.

Jak wybrać giełdę kryptowalut?

Istnieje kilka różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę, szukając giełdy kryptowalut. Oto kilka z nich, na które z pewnością należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem handlu:

 • Dostępność: Nie wszystkie kraje pozwalają na dostęp do każdej giełdy kryptowalut, więc upewnij się, że platforma, którą wybierzesz, jest dostępna w twoim miejscu zamieszkania.
 • Bezpieczeństwo: Różne giełdy oferują różne środki bezpieczeństwa i polisy ubezpieczeniowe.
 • Opłaty: Dowiedz się, ile będzie Cię kosztować kupno i sprzedaż kryptowalut na wybranej przez Ciebie giełdzie.
 • Oferowane coiny: Niektóre giełdy oferują tylko ograniczoną liczbę kryptowalut.
 • Przechowywanie: Wiele giełd oferuje powiązany portfel kryptowalutowy, który pomoże Ci zabezpieczyć twoje inwestycje.

Inne miejsca, gdzie można kupić kryptowaluty

Chociaż nie można kupić kryptowaluty w internetowym domu maklerskim, to istnieje kilka innych opcji dostępnych dla inwestorów poza tradycyjnymi giełdami kryptowalut. Popularne platformy płatności online, takie jak:

 • Venmo,
 • Paypal,
 • Cash App,
 • Mobilna platforma obrotu akcjami Robinhood - rozszerzyły ostatnio swoje usługi, aby umożliwić klientom zakup kryptowalut na własnych platformach. Eksperci twierdzą, że aplikacje te mogą być łatwą alternatywą dla początkujących klientów, którzy nie chcą zajmować się obsługą giełdy kryptowalutowej, co może wydawać się dla nich na początku zbyt skomplikowane.

Pamiętaj jednak, że jeśli kupisz kryptowalutę na tych platformach, później może być trudniej przenieść ją poza program do portfela kryptowalutowego, który może zapewnić większe bezpieczeństwo inwestycji. Tradycyjne giełdy pozwolą Ci przenieść kryptowalutę poza platformę, zawsze jeśli będziesz tego chciał.

Najlepsze giełdy kryptowalutowe 2022 r.

Dla długoterminowych inwestorów, którzy bardziej myślą o oszczędzaniu na emeryturę niż o szybkim wzbogaceniu się, przedstawiamy propozycje najlepszych giełd kryptowalutowych:

Coinbase

Coinbase była pierwszą giełdą kryptowalutową, która weszła na Nasdaq w 2021 roku. Sama spółka istnieje od 2012 roku. Giełda kryptowalut oferuje ponad 50 kryptowalut i darmowy portfel z dostępem do klucza prywatnego.

Zalety platformy

Prosty interfejs Coinbase jest łatwy w użyciu i zrozumiały dla początkujących, ale istnieje również możliwość uaktualnienia go do bardziej zaawansowanej wersji - Coinbase Pro, który ma świetne zastosowanie jeśli chcesz uzyskać dodatkowe funkcje do handlu kryptowalutami. Coinbase otwarcie dzieli się swoimi środkami bezpieczeństwa i przechowuje większość kryptowalut użytkowników w bezpiecznym, offline'owym magazynie, aby chronić je przed próbą włamania i kradzieży cyfrowej. Ponadto, każda gotówka, którą trzymasz w Coinbase jest ubezpieczona przez FDIC do 250 000 USD. Podoba nam się również platforma edukacyjna Coinbase, która pomaga edukować inwestorów na temat kryptowalut. Z tych powodów uważamy, że Coinbase jest świetną ogólną giełdą kryptowalut dla większości inwestorów.

Opłaty: Struktura opłat Coinbase plasuje ją na drugim końcu w porównaniu z innymi giełdami, ale podoba nam się łatwość obsługi platformy i środki bezpieczeństwa, które są zapewnione szczególnie dla początkujących. Kiedy dokonujesz transakcji, zostaniesz obciążony zarówno spreadem, jak i opłatą Coinbase. Opłata za spread to różnica między ceną kryptowaluty a kwotą, którą płacisz za jej zakup (lub otrzymujesz za sprzedaż). Spread wynosi około 0,5% wartości sprzedaży i zakupu kryptowalut, ale może być większy w zależności od kryptowalut, którymi handlujesz. Ponadto, opłata Coinbase oprócz kosztów za spread różni się w zależności od lokalizacji użytkownika, metody płatności i innych czynników. Podkreślić trzeba, że transakcje kryptowalutowe (np. wymiana bitcoina na ethereum) nie podlegają opłacie!

Bezpieczeństwo: Coinbase jest przejrzysty w kwestii swoich środków bezpieczeństwa i twierdzi, że przechowuje 98% kryptowaluty klientów w trybie offline, w zimnym magazynie. Pozostałe 2% jest wykorzystywane do ułatwienia handlu. Podczas gdy twoje inwestycje nie są ubezpieczone przez FDIC, to Coinbase posiada polisę ubezpieczeniową, która pozwala chronić kryptowaluty. Podczas gdy twoje krypto nie są chronione przez rząd, to każda gotówka, którą trzymasz w portfelu jest ubezpieczona przez FDIC do kwoty 250 000 USD.

Gemini

Firma Gemini została uruchomiona w 2015 roku i jest dobra zarówno dla początkujących inwestorów, jak i aktywnych traderów. Gemini oferuje ponad 40 kryptowalut oraz pakiet produktów, które mogą stanowić wartość dodaną dla bardziej doświadczonych inwestorów.

Zalety platformy

Gemini jest bardzo otwarte na temat swoich środków bezpieczeństwa i przechowuje większość twoich kryptowalut w systemie zimnego przechowywania offline. Gemini oferuje narzędzia i funkcje aktualizacji, które mogą być pomocne dla bardziej zaawansowanych traderów, ale ma również prostszy interfejs, aby pomóc początkującym w zdobyciu podstawowej wiedzy co do kryptowalut i inwestycji. Ponadto, osoby posiadające większą wiedzę na temat krypto mogą znaleźć wartość w pakiecie dodatkowych produktów Gemini:

 • Gemini Earn,
 • Cryptopedia (hub edukacyjny),
 • Gemini Wallet i Gemini Custody,
 • ActiveTrader i Gemini Pay.

Opłaty: Kupując lub sprzedając kryptowaluty w Gemini, zostaniesz obciążony opłatą transakcyjną. Całkowita opłata zostanie wyświetlona jako twoja "podana cena" przed sfinalizowaniem transakcji. Opłata wynosi zwykle około 0,5% ceny rynkowej Gemini dla danej transakcji, choć może się różnić i jest naliczana w kryptowalucie, którą kupujesz. Opłata za transakcję jest zależna od kwoty, którą handlujesz. W transakcjach między kryptowalutami - np. między bitcoinem a ethereum - pobierana jest standardowa opłata transakcyjna w wysokości 1,49%. W przypadku kupna i sprzedaży, opłata transakcyjna różni się w zależności od rodzaju kryptowaluty.

Bezpieczeństwo : Gemini twierdzi, że większość kryptowalut jest przechowywana w systemie offline, ale niewielka część znajduje się w opcji online - w gorącym portfelu, który jest ubezpieczony przed kradzieżą w wyniku naruszenia bezpieczeństwa, włamania, fałszywego transferu lub kradzieży.

eToro

Firma eToro otworzyła się dla inwestorów w USA jako giełda kryptowalut w 2018 roku. Handel kryptowalutami na platformie jest ograniczony do 43 stanów i niektórych krajów. Niemniej jednak posiada cechy, które czynią ją interesującą dla wielu osób. Giełda eToro oferuje prosty interfejs i ponad 20 kryptowalut do wyboru.

Zalety platformy

eToro oferuje mniejszą liczbę coinów niż inne giełdy - nieco ponad 20. Jest to jednak wystarczająca ilość dla początkujących traderów. eToro oferuje unikalną funkcję:

 • eToro Virtual Portfolio - która pozwala ćwiczyć inwestowanie kryptowalut o wartości do 100 000 USD i śledzić postępy. To narzędzie może pomóc użytkownikom zorientować się, jak zmienne są kryptowaluty.

Opłaty : Opłaty, jakie ponosisz na eToro, są oparte wyłącznie na spreadach (różnica między ceną kryptowaluty a kwotą, jaką za nią płacisz). Spread może się wahać w zależności od wybranej przez Ciebie kryptowaluty i aktualnych cen rynkowych.

Bezpieczeństwo: eToro oferuje połączenie gorącego i zimnego portfela do przechowywania kapitału. Ponadto środki na twoim koncie są przechowywane na kontach depozytowych ubezpieczonych przez FDIC.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, którą platformę do handlu kryptowalutami wybierasz zwróć uwagę przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Niezależnie od zarobionych środków musisz mieć pewność, że istnieje możliwość ich bezpiecznej wypłaty. Uwierzytelnianie dwuelementowe, KYC, Cold Wallety, to kilka rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo giełdy. Następnie zobacz, czy platforma jest transparentna i oferuje atrakcyjne rozwiązania dla Ciebie. Jeżeli powyższe elementy spełniają twoje oczekiwania, to oceń koszty transakcji i podejmij właściwą decyzję.