Japan Credit Bureau ogłosił rozpoczęcie testów CBDC

Reading time: 2 min

24/10/22

Japan Credit Bureau ogłosił rozpoczęcie testów CBDC

Platforma będzie składać się z trzech głównych kierunków - rozwiązania do płatności dotykowych, wydawania i dostarczania plastikowych kart dla CBDC.

Największy japoński wydawca kart kredytowych, Japan Credit Bureau (JCB), ogłosił rozpoczęcie testów infrastruktury cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Projekt będzie rozwijał istniejącą infrastrukturę kart kredytowych JCB dla płatności CBDC, która jest obecnie testowana przez Bank Japonii (BoJ).

Projekt infrastrukturalny JCB, ogłoszony przez firmę w lokalnych mediach, będzie nosił tytuł JCBDC i ma na celu dostosowanie istniejącej infrastruktury kart kredytowych JCB do płatności CBDC. Przy tworzeniu platformy z JCB współpracować będą francuski dostawca technologii rozpoznawania twarzy IDEMIA oraz malezyjski Softspace.

Platforma będzie składać się z trzech głównych kierunków - rozwiązania do płatności dotykowych, wydawania i dostarczania plastikowych kart dla CBDC oraz symulacji działającego środowiska CBDC. JCB planuje również dostosować mobilne narzędzia płatnicze i kody QR, ale w późniejszych fazach testów.

JCB planuje opracować rozwiązanie płatnicze do 2022 roku i rozpocząć eksperymenty demonstracyjne w rzeczywistych sklepach do 2023 roku.

Bank Japonii (BOJ) od lat pracuje nad własnym CBDC, ale data premiery nie jest jeszcze ustalona. Bank centralny podzielił się swoim próbnym zarysem dla tego projektu w październiku 2020 roku. Druga faza prób - która powinna przetestować techniczne aspekty emisji cyfrowego jena - powinna rozpocząć się w tym roku. Według gubernatora BoJ, cyfrowy jen mógłby wystartować do 2026 roku, a decyzja nie będzie należała tylko do banku centralnego.

Nadal nie ma pewności, kiedy dokładnie ten projekt mógłby wystartować, ani jak szeroko zostanie wdrożony. W styczniu były szef działu rozliczeń finansowych BOJ odradził stosowanie cyfrowego jena jako elementu polityki monetarnej Japonii. JCB nie jest nowicjuszem w dziedzinie innowacji cyfrowych - w 2020 roku rozpoczął pilotaż systemu interoperacyjności tożsamości cyfrowej opartego na technologii blockchain we współpracy z Fujitsu Laboratories.