Japoński bank Nomura planuje wdrożyć kryptowaluty

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 16

Japoński bank Nomura planuje wdrożyć kryptowaluty

Nomura, to bank w Japoni, który idąc z duchem czasu postanowił rozwinąć swoją działalność o kryptowaluty.

Nomura przygotowuje się do uruchomienia oddziału zajmującego się kryptowalutami. Największy japoński bank inwestycyjny utworzy jednostkę zatrudniającą 100 osób do 2024 r. Nomura ma uruchomić nową firmę, która pomoże klientom instytucjonalnym zdywersyfikować działalność w zakresie kryptowalut, zdecentralizowanych finansów i niezbywalnych tokenów, pomimo niedawnej zmienności na rynku kryptowalut, która wywołała fundamentalne pytania dotyczące bezpieczeństwa inwestorów. Dlaczego to jest tak istotne? Czy to wpłynie na rynek krypto? O tym piszemy poniżej!

Nomura, to bank przyszłości

Według osób znających plan firmy, największy japoński bank inwestycyjny połączy szereg usług związanych z aktywami cyfrowymi w ramach jednej spółki zależnej, która będzie zatrudniać około 100 osób do końca 2024 roku. W zeszłym tygodniu Nomura z powodzeniem zrealizowała swoje pierwsze transakcje kontraktami terminowymi i opcjami na bitcoina na chicagowskiej giełdzie CME przez ramię DRW zajmujące się handlem kryptowalutami – Cumberland. Ujawnienie planów Nomury, które były omawiane od czterech lat, zbiega się ze spektakularnym spadkiem wartości niektórych z najbardziej znanych kryptowalut na świecie, wywołując obawy dotyczące całego rynku kryptowalut.

Wahania rynku na korzyść banku?

Podczas gdy inwestorzy kryptowalutowi chętnie interpretują ostatnie wahania jako „korektę”, to cena bitcoina w zeszłym tygodniu spadła poniżej 30 000 USD po raz pierwszy od lata ubiegłego roku, a tether – największy stablecoin – nie zdołał utrzymać swojego powiązania z dolarem amerykańskim. Nowa firma, która będzie zarządzana przez obecnych członków zarządu Nomury, ale będzie zatrudniać wielu pracowników z zewnątrz, pozwoli japońskiemu brokerowi konkurować z innymi dużymi bankami na świecie, które już oferują klientom instytucjonalnym usługi i produkty związane z bitcoinem, stablecoinami innymi aktywami cyfrowymi.

Połączenie sił

Nomura dołącza do Goldman Sachs, Citigroup, Bank of New York Mellon i innych globalnych instytucji finansowych, które w ostatnich latach stały się aktywne na rynku kryptowalut. „Jeśli tego nie zrobimy, to trudniej będzie nam pozostać konkurencyjnym” – powiedział jeden z dyrektorów Nomury, który stwierdził, że pomimo wątpliwości związanych z aktywami cyfrowymi, koszt braku możliwości zaoferowania klientom instytucjonalnym udogodnień inwestycyjnych jest zbyt wysoki. Pomimo ryzyka związanego z aktywami cyfrowymi, kierownictwo Nomury stwierdziło, że zainteresowanie kryptowalutami klientów instytucjonalnych jest duże i będzie nadal rosło, ponieważ rynek kryptowalut, NFT i innych aktywów staje się coraz bardziej atrakcyjny jako sposób na dywersyfikację bardziej tradycyjnie zarządzanych portfeli. „Obecnie każda klasa aktywów, która ma zdyskontowane przepływy pieniężne, jest narażona na ogromny stres w środowisku inflacyjnym. Myślę jednak, że wielu zarządzających będzie się przyglądać i myśleć o potencjalnej alokacji w kierunku technologii blockchain i możliwościach związanych z blockchain” – powiedział dyrektor Nomury. Nomura początkowo przeniesie około 15 pracowników do nowej filii zajmującej się aktywami cyfrowymi, która nie ma jeszcze nazwy, ale będzie kierowana przez Jez Mohideena, obecnego dyrektora ds. cyfrowych w dziale hurtowym Nomury.