Japoński rząd planuje wprowadzić nowe przepisy AML

Reading time: 2 min

28/09/22

Japoński rząd planuje wprowadzić nowe przepisy AML

Przepisy mają na celu śledzenie lokalizacji i czasu transferów bitcoinów dokonywanych przez przestępców.

Japoński rząd planuje zaostrzyć swoje przepisy dotyczące prania pieniędzy z kryptowalut, aby przeciwdziałać wykorzystywaniu giełd kryptowalutowych przez przestępców.

Ruch ten pojawia się jako część nowej poprawki do ustawy o zapobieganiu transferowi dochodów z przestępstwa, która będzie wymagać od operatorów giełd kryptowalutowych dzielenia się informacjami o klientach z władzami.

Nowe przepisy mają wejść w życie od wiosny przyszłego roku, podobno już w maju 2023 roku. Japonia wdrożyła już ustawę o zapobieganiu transferowi dochodów z przestępstwa, która skutecznie zapobiega transferowi środków pochodzących z przestępstwa. Ustawa ta otrzyma jednak poprawki, które będą nakazywały operatorom giełd kryptowalutowych dzielenie się informacjami o klientach. Ruch ten ma na celu śledzenie transakcji dokonywanych przez osoby w ramach działań niezgodnych z prawem. Ponadto ustawa doda kryptowaluty do zasad podróżowania, które regulują transfery pieniężne.

Jak podaje serwis informacyjny Nikkei Asia, proponowana zmiana legislacyjna zostanie przedstawiona przed nadzwyczajną sesją Sejmu, która rozpocznie się 3 października.

Ustawa o wymianie walutowej i handlu zagranicznym oraz ustawa o zamrażaniu aktywów terrorystów międzynarodowych, które mają znaczenie dla prania pieniędzy, również zostaną zaktualizowane. Zaktualizowane przepisy umożliwią również osobom związanym z projektami nuklearnymi Korei Północnej i Iranu objęcie regulacją ich transakcji finansowych i nieruchomościowych w Japonii.

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) wydała nowe zasady dotyczące giełd kryptowalutowych. Zmienione rozporządzenie zobowiąże te firmy do przekazywania informacji o klientach podczas transferu kryptowalut na inną giełdę.

Przepisy mają na celu śledzenie lokalizacji i czasu transferów bitcoinów dokonywanych przez przestępców. Dodatkowo, jeśli operator giełdy kryptowalutowej naruszy przepisy, otrzyma instrukcje administracyjne. Dana giełda musi zastosować się do działań naprawczych. Ponadto Japonia zastosuje sankcje karne wobec osób, które nie zastosują się do takich nakazów.

Stablecoiny zostaną dodane do listy regulowanych aktywów w maju 2023 roku. To wynik proponowanej zmiany w ustawie o wymianie walutowej i handlu zagranicznym. Ponadto zabroni ona transferów do i od podmiotów objętych sankcjami, takich jak Rosja i inne strony.