Już ponad 16 000 000 sztuk ETH jest stakowanych

Reading time: 2 min

12/01/23

Już ponad 16 000 000 sztuk ETH jest stakowanych

Sieć Ethereum przekroczyła ważny kamień milowy z ponad 16 milionami zastakowanymi ETH

Vitalik może spać spokojnie

Zastakowane ETH ma wartość 22,38 miliarda dolarów i nie będzie można ich wycofać do czasu wydania kolejnej dużej aktualizacji Ethereum w marcu 2023 roku.

Prawie cztery miesiące po udanym przejściu Ethereum na sieć proof-of-stake, drugi największy blockchain pod względem kapitalizacji rynkowej przekroczył kolejny ważny kamień milowy. Ponad 16 milionów etherów (ETH) zostało zdeponowanych w kontrakcie stakingowym Ethereum's Beacon Chain, pokazują dane z Etherscan.

Liczba 16 milionów ETH stanowi ponad 13,28% całkowitej podaży eteru i reprezentuje prawie 22,38 miliarda dolarów po obecnych cenach. Przychodzi to prawie dwa lata po tym, jak kontrakt stakingowy Ethereum został uruchomiony w 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy wprowadzono proof-of-stake Beacon Chain w sieci. Walidatorzy - osoby, które pomagają w prowadzeniu sieci Ethereum - stakują ETH za szansę zapisania i uwierzytelnienia transakcji w blockchain. Stakowane środki zostają zablokowane w sieci i naliczają odsetki, ale będą one niemożliwe do wycofania aż do marcowej aktualizacji.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rosnąca liczba użytkowników Ethereum zaczęła stakować swoje ETH, aby otrzymać nagrody za zatwierdzanie transakcji na blockchainie Ethereum. Chociaż trend ten jest zachęcający zarówno dla bezpieczeństwa, jak i adopcji, doprowadził również do obaw, że kontrola nad łańcuchem staje się zbyt scentralizowana.

Liczba unikalnych deponentów stakingu wynosi około 92 500, a dane pochodzące z BeaconScan pokazują, że liczba aktywnych walidatorów wynosi około 498 000. Większa ilość ETH powinna teoretycznie utrudnić pojedynczym podmiotom sabotowanie łańcucha Ethereum, ale większość udziałów Ethereum należy obecnie do garstki dużych podmiotów, co podsyca obawy, że kontrola nad łańcuchem staje się zbyt scentralizowana. Poniżej widać topowych walidatorów:

Z 16 milionów ETH, około 4,65 miliona jest stakowane poprzez Lido - rodzaj połączonego walidatora sterowanego przez społeczność - staking pool

Liczba stakowanych ETH wzrosła o około 16,68% od czasu Merge we wrześniu 2022 roku, kiedy Ethereum porzuciło swój stary mechanizm algorytm uproof-of-work (PoW). Merge w pełni przekształcił blockchain Ethereum w mechanizm algorytmu proof-of-stake (PoS), który porzucił energochłonny proces wydobywania kryptowalut za pomocą mocy obliczeniowej sprzętu komputerowego - najczęściej kart graficznych na rzecz dzisiejszego systemu stakingu.