Kazachstan utrudnia górnictwo

Reading time: 2 min

01/06/22

Views: 42

Kazachstan utrudnia górnictwo

Nakaz wprowadzony przez władze krajowe wymaga od nowych górników i obiektów hostingowych rejestrowania nazw firm, podawania adresów realnej korespondencji.

Władze Kazachstanu ujawniły wytyczne dla górników kryptowalut, dotyczące zgłaszania swoich działań. Dokumenty z końca kwietnia 2022 r. Kazachskiego Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego kodyfikują rejestrację i raportowanie firm dla górników kryptowalut w kraju. W jaki sposób przepisy mają działać na górnictwo i podmioty z tym związane? O tym poniżej!

Nowe wymogi

Nakaz wprowadzony przez władze krajowe wymaga od nowych górników i obiektów hostingowych rejestrowania nazw firm, podawania adresów realnej korespondencji, a także numeru IP za pośrednictwem którego może dojść do kopania krypto. Podmioty mają obowiązek podać powyższe informacje na 30 dni przed rozpoczęciem działalności górniczej. Co jest rzadkością – osoby chcące rozpocząć przygodę z miningiem muszą wskazać przewidywany poziom wykorzystania energii, sprzętu sprzętowego i źródła jego finansowania. Górnicy mogą być nawet zmuszeni do przedstawienia dowodu zamieszkania w Kazachstanie. Dokument dodatkowo nakazuje kwartalne aktualizacje tych informacji od obecnych górników. Jak widać – prawo w Kazachstanie nie jest pobłażliwie dla miningu.

Przebieg procedury

Ministerstwo rozpoczęło wdrażanie tych wymogów rejestracyjnych w okresie zimowym, gdy pod koniec ubiegłego roku w całym Kazachstanie brakowało energii. W kraju dochodziło do masowego zajęcia sprzętów do górnictwa, które nie zostały nigdzie zarejestrowane. Nowe prawo podchodzi wyjątkowo rygorystycznie do sektora krypto. Dlaczego do Kazachstanu wpłynęło tylu górników? Po tym, jak Chiny ograniczyły swoją rodzimą działalność w zakresie wydobycia kryptowalut na początku 2021 r. – która w tym czasie była zdecydowanie największa na świecie – Kazachstan był miejscem emigracji doświadczonych minerów, którzy uciekli z Chin ze swoim biznesem. Szkoda, że kraj zamiast wspomagać rozwój nowych technologii (bądź tak jak Uzbekistan – zachęcać do ekologii i OZE) postanowił maksymalnie utrudnić wydobycie krypto. Miejmy nadzieję, że z czasem owa sytuacja się zmieni.