Kilka banków portugalskich zamknęło konta wielu giełd walut cyfrowych

Reading time: 2 min

11/08/22

Kilka banków portugalskich zamknęło konta wielu giełd walut cyfrowych

Nie jest to odosobniony incydent; w rzeczywistości jest to część rosnącego trendu w kierunku regulacji w Portugalii i innych krajach.

Pod koniec ubiegłego tygodnia (4 sierpnia) pojawiły się informacje, że kilka znaczących banków portugalskich zamknęło konta wielu giełd walut cyfrowych.

Portugalskie banki, w tym Santander i BCP, jako powód zamknięcia kont podały zarządzanie ryzykiem, choć nie podano żadnych konkretnych informacji. Zamknięcia miały miejsce, mimo że Bank Portugalii udzielił licencji firmom, o których mowa, w tym Luso Digital Assets, Mind the Coin, Criptoloja i innym. Nie jest to odosobniony incydent; w rzeczywistości jest to część rosnącego trendu w kierunku regulacji w Portugalii i innych krajach.

Portugalskie firmy kryptowalutowe uderzone przez zamknięcie kont bankowych

Portugalia, wiodący europejski hub kryptowalutowy, ryzykuje utratę swojej atrakcyjności dla firm kryptowalutowych i talentów pracujących w branży, ponieważ niektóre z jej największych banków zamykają konta firm działających w oparciu o waluty cyfrowe.

Banki takie jak Banco Santander Totta i Millennium BCP podobno zamykają konta bankowe posiadane przez giełdy kryptowalut i inne powiązane firmy, nie podając wyraźnego powodu swoich działań. Ruch ten następuje zaledwie kilka tygodni po tym, jak kilka innych instytucji finansowych w innych krajach zaczęło zaciskać się na kryptowalutach, albo zamykając konta, albo ograniczając dostęp do nich.

W zeszłym tygodniu największy krajowy bank notowany na giełdzie, Banco Comercial Portugues, oraz inna duża instytucja, Banco Santander, zamknęły wszystkie konta Criptoloja. Rozwój sytuacji nastąpił po decyzji dwóch mniejszych banków o zamknięciu kont platformy.

W żadnym z tych przypadków nie przedstawiono oficjalnego wyjaśnienia, powiedział Bloombergowi współzałożyciel i dyrektor generalny Criptoloja Pedro Borges. Tymczasem dwa inne banki również zaczynają odrzucać lub zamykać konta wymiany kryptowalut: państwowy Caixa Geral de Depositos i lizboński BiG.