Koniec bitomatów w Wielkiej Brytanii?

Reading time: 2 min

16/02/23

Koniec bitomatów w Wielkiej Brytanii?

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego zainteresował się operatorami bitomatów

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) rozprawia się z niezarejestrowanymi operatorami bitomatów w kilku lokalizacjach w mieście Leeds.

Bitomaty to pewnego rodzaju bankomaty kryptowalutowe, które umożliwiają inwestorom zakup aktywów kryptowalutowych, takich jak Bitcoin (BTC) i Ether (ETH) lub inne w zależności od operatora i bitomatu, za pomocą gotówki lub karty debetowej. Więcej o bitomatach pisaliśmy w artykule tutaj.

FCA idzie po operatorów bitomatów

W Wielkiej Brytanii operatorzy bitomatów muszą zarejestrować się w FCA, aby zachować zgodność z krajowymi środkami przeciwdziałania praniu pieniędzy. FCA twierdzi, że żaden z operatorów bitomatów nie jest obecnie zarejestrowany, a każdy działający w Wielkiej Brytanii robi to nielegalnie.

W ogłoszeniu z 14 lutego regulator powiedział, że użył swoich uprawnień, aby “wejść i skontrolować kilka miejsc w okolicy Leeds podejrzanych o udostępnianie nielegalnie działających bitomatów.” Mark Steward, dyrektor wykonawczy ds. Egzekwowania i nadzoru rynku w FCA, stwierdził, że niezarejestrowane bitomaty działające w Wielkiej Brytanii robią to nielegalnie i że agencja będzie nadal "identyfikować i wstrzymywać" niezarejestrowane firmy kryptowalutowe działające w kraju

FCA ostrzegło inwestorów przed inwestowaniem w produkty kryptowalutowe.

Detektyw Lindsey Brants powiedziała, że po przeprowadzeniu "pracy wywiadowczej" w całym West Yorkshire, zidentyfikowała lokalizacje działających bitomatów. Dodała, że "nawet same aktywa kryptowalutowe są obecnie nieuregulowane i obarczone wysokim ryzykiem", a inwestorzy powinni być gotowi na utratę wszystkich swoich pieniędzy, jeśli zdecydują się zainwestować w takie produkty.

Wydano listy ostrzegawcze z żądaniem, aby operatorzy zaprzestali korzystania z maszyn i że każde naruszenie przepisów spowoduje dochodzenie na podstawie przepisów dotyczących prania pieniędzy. Następnie podzieliliśmy się naszymi ustaleniami z Financial Conduct Authority

FCA powiedziało, że obecnie pracuje z kilkoma partnerami egzekwującymi prawo, aby zakłócić i wyłączyć nielegalne bitomaty. Dodało, że dokona przeglądu dowodów zebranych podczas ostatniej wizyty i "rozważy dalsze potencjalne działania egzekucyjne."