Kraj musi zalegalizować płatności kryptowalutowe dla rozliczeń

Reading time: 3 min

08/09/22

Kraj musi zalegalizować płatności kryptowalutowe dla rozliczeń

Władze finansowe w Rosji rozważają legalizację międzynarodowych płatności kryptowalutowych.

Ministerstwo finansów Rosji i bank centralny uzgodniły, że kraj musi zalegalizować płatności kryptowalutowe dla rozliczeń międzynarodowych.

Propozycja ta zyskała poparcie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, odkąd decyzja Moskwy o inwazji na Ukrainę spotkała się z falą za falą zachodnich sankcji.

W obecnych warunkach "nie można obejść się bez transgranicznych rozliczeń w kryptowalucie", stwierdziły rosyjskie ministerstwo finansów i bank centralny po ponownym rozważeniu swoich stanowisk w tej sprawie, podały rosyjskie media. Instytucje odnoszą się oczywiście do ograniczeń nałożonych w związku z konfliktem na Ukrainie, które znacznie ograniczyły dostęp Rosji do globalnych finansów.

Wiceminister finansów Rosji Aleksiej Moiseev ujawnił, że obie instytucje od dawna ścierają się w kwestii regulacji walut cyfrowych, takich jak bitcoin, wewnątrz Rosji - Ministerstwo Finansów (Minfin) naciskało na legalizację różnych operacji z ich użyciem, a Bank Rosji zaproponował ogólny zakaz na początku tego roku.

Obaj regulatorzy finansowi uważają teraz, że konieczne jest zalegalizowanie międzynarodowych rozliczeń za pomocą kryptowalut, wiceminister finansów Aleksiej Moiseev ujawnił w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Russia-24, cytowanego przez agencję informacyjną Tass. Jego zdaniem powinno to nastąpić wkrótce.

Ministerstwo finansów i Centralny Bank Rosji (CBR) rozmawiały o wykorzystaniu kryptowalut w rozliczeniach transgranicznych.

Moiseev przyznał, że istnieją różnice w ich podejściach, ale zaznaczył, że CBR zaktualizował swoje podejście dotyczące płatności kryptowalutowych w kontekście stosunków handlu zagranicznego, biorąc pod uwagę zmienioną sytuację.

Dalej rozwinął:

Przemyślamy to na nowo. Ponieważ infrastruktura, którą planujemy stworzyć, jest zbyt sztywna dla wykorzystania kryptowalut w rozliczeniach transgranicznych, które oczywiście musimy najpierw jakoś zalegalizować.

Celem będzie z jednej strony danie Rosjanom możliwości wykorzystania kryptowalut w płatnościach międzynarodowych, a z drugiej strony umieszczenie ich pod kontrolą, aby nie było możliwości wykorzystania ich do prania pieniędzy lub innych nielegalnych celów.

W wywiadzie dla RIA Novosti pierwszy wiceminister finansów Aleksiej Moiseev powiedział, że Ministerstwo Finansów i Centralny Bank Rosji (CBR) omawiają, czy pozwolić osobom, które teraz otwierają portfele kryptowalutowe za granicą, na posiadanie portfeli oferowanych przez krajowe podmioty nadzorowane przez CBR. Będą one zobowiązane do przestrzegania krajowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i know-your-customer, podkreślił Moiseev.

W czerwcu gubernator Banku Rosji Elvira Nabiullina powiedziała, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do płatności, o ile "nie przenikają" do systemu finansowego Rosji. Komentując ostatnie wypowiedzi Moiseeva dla RIA Novosti, służba prasowa banku podkreśliła, że władze monetarne i ministerstwo finansów nie rozmawiają o legalizacji płatności kryptowalutowych lub wymiany wewnątrz kraju. Niedawno premier Rosji Michaił Miszustin opisał aktywa cyfrowe jako "bezpieczną alternatywę" w handlu zagranicznym.