Kraken wstrzymuje działalność w Japonii

Reading time: 3 min

29/12/22

Kraken wstrzymuje działalność w Japonii

Firma powiedziała w środę, że wyrejestruje się z Japońskiej Agencji Usług Finansowych 31 stycznia i że klienci Krakena w Japonii muszą wycofać swoje aktywa do tego czasu.

Kraken, giełda kryptowalut, wstrzyma swoją działalność w Japonii z końcem stycznia.

Giełda planuje wyrejestrować się z Agencji Usług Finansowych (FSA) 31 stycznia i do tego dnia zaprzestać obsługi klientów w kraju.

Zgodnie z postem na swojej stronie internetowej, "obecne warunki rynkowe w Japonii w połączeniu ze słabym rynkiem kryptowalutowym na całym świecie oznaczają, że zasoby potrzebne do dalszego rozwoju naszej działalności w Japonii nie są uzasadnione w tym czasie."

Aby pomóc dotkniętym klientom wycofać swoje aktywa, Kraken usunął limity wycofania dla stycznia i będzie kontynuował funkcjonalność handlową po dacie, w której przestanie zezwalać na wpłaty na platformie, aby klienci mogli wycofać swoje kryptowaluty lub przekonwertować swoje portfele na gotówkę w celu późniejszego transferu na konto bankowe.

Kraken ogłosił, że zmniejszy liczbę pracowników o 30% w ramach planu cięcia kosztów, który został opisany jako "annus horribilis" dla kryptowalut.

Giełda z siedzibą w San Francisco powiedziała, że będzie konwertować "wszelkie pozostałe nie-JPY fiat (np. USD, EUR) i kryptowaluty" na japońskie jeny po terminie 31 stycznia, po czym japońscy klienci będą "musieli skoordynować z Biurem Prawnym, jak odzyskać [swoje] saldo JPY".

Decyzja Krakena o wycofaniu się z Japonii następuje po ogłoszeniu w zeszłym miesiącu, że zmniejszy zatrudnienie o 30%, co równa się z utratą pracy przez około 1100 pracowników. Zwolnienia, które mają przywrócić wielkość zatrudnienia firmy do tego, co było około roku temu, są częścią wysiłków Krakena, aby przetrwać "kryptowalutową zimę" i "dostosować się do obecnych warunków rynkowych", zgodnie z aktualizacją biznesową od prezesa Jesse Powella.

Kraken jest obecnie dostępny w 190 krajach, zgodnie z jego stroną internetową. Jest jedną z największych giełd na świecie, przetwarzając średnio 408 milionów dolarów dziennego wolumenu handlowego, zgodnie z danymi CoinMarketCap.

Rynek kryptowalut w ostatnim roku przeżywa załamanie. I w efekcie tego kilka firm zamknęło działalność.

Najbardziej zauważalną porażką w branży jest jak dotąd osunięcie się giełdy kryptowalut FTX w stan upadłości. Kraken po raz drugi opuścił rynek japoński, tym razem podając jako przyczyny swojej decyzji "obecne warunki rynkowe w Japonii" i "słaby rynek kryptowalut na świecie".

Po upadku Terra, niegdyś operatora stablecoinów o wartości 60 miliardów dolarów, nastąpiło obalenie kilku innych domino z ekspozycją na projekt, w tym kryptowalutowego pożyczkodawcy Celsius i funduszu hedgingowego Three Arrows Capital.

Kraken miał trudną historię w Japonii, która rozpoczęła się, gdy po raz pierwszy otworzyli się tam w 2014 roku. W 2020 roku ponownie uruchomili po zabezpieczeniu rejestracji od regulatora, ale teraz zdecydowali się ponownie opuścić. Ruch ten wynika z tego, że Kraken pracuje nad priorytetem zasobów i inwestycji do tych obszarów, które są zgodne z jego długoterminową strategią.