Kryptowaluty mocno na celowniku w ciągu najbliższych czterech lat

Reading time: 2 min

24/08/22

Kryptowaluty mocno na celowniku w ciągu najbliższych czterech lat

W oświadczeniu przewodniczący ASIC Joe Longo powiedział, że regulator skupi się w szczególności na oszustwach, a także na kryptowalutach.

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC), regulator rynków w kraju, zobowiązała się do umieszczenia aktywów kryptowalutowych i zdecentralizowanych finansów (DeFi) mocno na celowniku w ciągu najbliższych czterech lat.

Część jego działań będzie obejmować podnoszenie świadomości społecznej na temat ryzyka związanego z aktywami kryptowalutowymi i DeFi, a także priorytetowe traktowanie ochrony obywateli przed szkodą. Regulator finansowy powiedział również, że będzie koncentrował się na "cyfrowo włączonych wykroczeniach", ponieważ "nowe technologie i produkty zmieniają nasz ekosystem finansowy" w ramach swojego czteroletniego planu strategicznego, który rozciąga się do 2026 roku.

W oświadczeniu przewodniczący ASIC Joe Longo powiedział, że regulator skupi się w szczególności na oszustwach, a także na kryptowalutach. Zauważył, że Scamwatch, strona internetowa, która dostarcza konsumentom i firmom informacji na temat rozpoznawania, unikania i zgłaszania oszustw, otrzymała 4 783 zgłoszenia oszustw związanych z inwestycjami w kryptowaluty i 99 milionów dolarów zgłoszonych strat w 2021 roku.

Longo powiedział, że działania będą "chronić inwestorów przed szkodami stwarzanymi przez kryptowaluty" i obejmują wspieranie rozwoju skutecznych ram regulacyjnych, wdrażanie i monitorowanie modelu regulacyjnego dla produktów związanych z wymianą, podnoszenie świadomości społecznej na temat ryzyka związanego z kryptowalutami i DeFi (zdecentralizowane finanse), wśród innych działań.

Australijski regulator finansowy powiedział w oświadczeniu, że skupi się na zapewnieniu, że aktywa kryptowalutowe są wykorzystywane z właściwych powodów.

Komisarz ASIC John Price powiedział:

ASIC nie jest przeciwny innowacji i zrobi wszystko, co może, aby szukać zgodnych z prawem sposobów korzystania z technologii bazowej, rozproszonej księgi i technologii blockchain, ale nie należy tego mylić ani mylić z inwestowaniem, w cudzysłowie, w aktywa kryptowalutowe.

Ogłoszenie ASIC pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak nowy rząd rządzący Australią ogłosił plany posunięcia się do przodu w zakresie regulacji sektora kryptowalut poprzez przeprowadzenie ćwiczenia "mapowania tokenów" do końca roku. Regulacja może być o krok bliżej, a kryptowaluty i giełdy cyfrowe są obecnie tylko luźno regulowane, przy czym operatorzy giełd muszą jedynie przestrzegać przepisów Australian Transaction Reports and Analysis Centre (AUSTRAC) dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz ogólnych przepisów ustawy o korporacjach.