Kryptowaluty spadają o bilion dolarów

Reading time: 3 min

22/06/22

Views: 23

Kryptowaluty spadają o bilion dolarów

Kryzys na rynku kryptowalut trwa i sieje spustoszenie zarówno wśród mniejszych, jak i większych graczy. Wahania rynku, spadki o kilkadziesiąt procent są jednak normą.

Całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła poniżej 1 biliona dolarów, a Bitcoin spadł poniżej 24 000 dolarów. W poniedziałek rano, na rynku kryptowalut okazało się, że całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut spadła poniżej 1 biliona dolarów. Jakie kryptowaluty spadły i z jakich przyczyn? O tym piszemy poniżej!

Załamanie rynku

Łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut spadła w poniedziałek do poziomu 969 mld USD – wynika z danych CoinMarketCap. Spadek o ponad 12% w ciągu ostatniej doby, wśród klasyki rynkowej, doprowadził całkowitą kapitalizację rynkową wszystkich kryptowalut do poziomu niewidzianego od lutego 2021 roku, czyli prawie 18 miesięcy temu. Co to oznacza w praktyce? Że jest to spadek o około 200% z rekordowego poziomu około 3 bilionów dolarów w listopadzie ubiegłego roku, podczas hossy na rynku, w której Bitcoin osiągnął maksymalny poziom prawie 69 000 dolarów. Na dzień dzisiejszy tj. 16 czerwca 2022 r. około 40 największych kryptowalut na CoinMarketCap jest na minusie (nie licząc stablecoinów), a wiele z nich zanotowało dwucyfrowe straty w ciągu ostatnich 24 godzin. Bitcoin (BTC) spadł poniżej 24 000 USD i jest obecnie notowany na poziomie 23 639 USD, według CoinMarketCap; jest to spadek o ponad 13% w ciągu dnia i o ponad 24% w ciągu ostatniego tygodnia.

Bitcoin i Ethereum spada

Najstarsza sieć kryptowalutowa w branży, która niegdyś mogła pochwalić się kapitalizacją rynkową na poziomie 1,3 bln USD, jest obecnie wyceniana na skromne 455 mld USD, według CoinMarketCap. Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta na świecie, straciła w ciągu dnia ponad 16% wartości i jest obecnie notowana na poziomie 1 190 dolarów, a jej kapitalizacja rynkowa spadła do 147 miliardów dolarów.

Tron spada, gdy spada USDD

W weekend kurs Tronu stracił na dynamice, a od tego czasu spadł o ponad 40%. Kryptowaluta ta ma obecnie trudności z odzyskaniem popularności. TRX spadł o 19% i jest obecnie notowany na poziomie 0,05 USD, najniższym od 15 miesięcy. W ciągu ostatnich 24 godzin token był również najgorszym wykonawcą wśród 50 największych kryptowalut. Słabość tokena jest następstwem utraty przez algorytmiczny stablecoin USDD dolarowego pegeeru, pomimo wielokrotnych wysiłków założyciela Justina Suna, aby utrzymać pegeer. W ciągu ostatnich 24 godzin wycena rynkowa całego tokena spadła o prawie 1%, do poziomu $701,4 mln. Token ten był porównywany do UST stablecoin firmy Terra, który zniknął w maju z powodu swojej algorytmicznej natury.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, kryzys na rynku kryptowalut trwa i sieje spustoszenie zarówno wśród mniejszych, jak i większych graczy. Wahania rynku, spadki o kilkadziesiąt procent są jednak normą. Analizując historię krypto od momentu ich wdrożenia można śmiało powiedzieć, że jest to miejsce, gdzie występuje bessa, jak i hossa. Miejmy nadzieję, że dobre czasy na trading wrócą.