Kryptowaluty uregulowane w Brazylii!

Reading time: 3 min

23/12/22

Kryptowaluty uregulowane w Brazylii!

Prezydent Brazylii podpisał ustawę, która za 180 dni wejdzie w życie, wprowadzającą regulacje rynku kryptowalut w tym kraju.

Kolejny kraj reguluje rynek kryptowalut

Udało się w ostatniej chwili…

Brazylia w końcu wprowadziła regulacje dotyczące rynku kryptowalut w ich kraju, po tym jak prezydent Jair Bolsonaro podpisał je w ustawie 21 grudnia. Przepisy wejdą w życie 180 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii, dając giełdom i innym organizacjom podlegającym prawu czas na przygotowanie się do zgodności.

Ustawa czekała na zatwierdzenie przez prezydenta Bolsonaro od zeszłego miesiąca, kiedy to przeszła przez obie izby Kongresu i została przedłożona do jego akceptacji. Gdyby nie podpisał jej przed 1 stycznia, gdy prezydent-elekt Luis Inacio Lula Da Silva obejmie swoje stanowisko, wróciłaby do Kongresu, gdzie mogłaby zostać usankcjonowana przez obie izby bez prezydenckiego poparcia. Byłby to kolejny sposób na zatwierdzenie ustawy przed objęciem przez Lulę urzędu prezydenta w przyszłym roku. Tak się jednak nie stało, ponieważ Bolsonaro podpisał ją dopiero 21 grudnia - ostatniego możliwego dnia, aby weszła w życie przed objęciem urzędu przez Da Silvę 1 stycznia!

Pozytywne reakcje społeczeństwa na nowe prawo

Reakcje na to zatwierdzenie były w większości pozytywne, a ludzie z branży uważają to za pierwszy krok do uregulowania handlu kryptowalutami w Brazylii, jak również samych kryptowalut. Niektórzy uznali ustawę za kamień milowy, biorąc pod uwagę, że będą musiały powstać kolejne ustawy, aby uzupełnić fundament, który oferuje obecna ustawa o kryptowalutach. Isac Costa, partner lokalnej firmy prawniczej Warde Advogados, stwierdził:

"Być może ustawa zajmie do dwóch lat, aby mieć jakikolwiek praktyczny efekt, co prowadzi mnie do przekonania, że jej zatwierdzenie jest jedynie aktem symbolicznym".

Inne globalne firmy mają inny pogląd na ten temat, uważając to za ważny krok w kierunku zwiększenia wykorzystania bitcoina i innych kryptowalut jako metod płatności w Brazylii. W tej kwestii Alex Adelman, dyrektor generalny Lolli (aplikacja do nagradzania bitcoinów), stwierdził:

"Ruch Brazylii w celu uregulowania bitcoina jako mechanizmu płatności wyznacza etap dla większej adopcji bitcoina w Brazylii i całej Ameryce Łacińskiej".

Pominięte znaczące kwestie w nowej ustawie

Zatwierdzenie nowego prawa w Brazylii jest uważane za duży krok dla rynku bitcoina i kryptowalut, a także za jego potencjał do doprowadzenia do bardziej powszechnego przyjęcia w kraju. Pominięto jednak kilka elementów, takich jak segregacja funduszy i zniżki podatkowe dla ekologicznych operacji wydobywczych kryptowaluty, ze względu na brak porozumienia ustawodawców.