Które kryptowaluty ucierpiały najmniej podczas kryzysu?

Reading time: 3 min

01/06/22

Które kryptowaluty ucierpiały najmniej podczas kryzysu?

Bessa, to świetny moment na kupienie coinów po dobrej cenie.

Analizując bessę i to, w jaki sposób wpłynęła ona na rynek kryptowalut postanowiliśmy sprawdzić różnicę w aktywach krypto w stosunku od maksymalnej do minimalnej ceny przy uwzględnieniu kapitalizacji rynkowej. W ten sposób wybraliśmy trzy kryptowaluty, które ucierpiały prawdopodobnie najmniej podczas ostatniego kryzysu. Zapraszamy do przestudiowania naszej analizy!

Ogólnoświatowy kryzys

Ostatnie pół roku było czasem, kiedy kryptowaluty niemal regularnie spadały. Całkowita kapitalizacja od listopada 2021 do maja 2022 r. skurczyła się o ponad połowę. Taka sytuacja może wynikać z kilku czynników:

  • wzrost inflacji,
  • przeniesienie kapitału w bardziej tradycyjne rynki,
  • konflikt na Ukrainie,
  • zmiany przepisów na niekorzyść kryptowalut.

Pokłosiem tej sytuacji było załamanie kursu np. Dogecoina i Cardano. Ich wartość spadła o ponad 80% w porównaniu do maksimów z roku poprzedniego. Chociaż bessa uderzyła w cały świat kryptowalut, to niektóre coiny zanotowały mniejsze spadki, niż pozostałe.

Prywatność ratuje Monero

Monero jest tokenem, którego najczęściej wskazuje się w statystykach jako coin cechujący się największą anonimowością. Na przełomie ostatniego pół roku zanotował on najmniejsze straty w porówaniu do kryptowalutowych gigantów. Cena XMR spadła w tym okresie o 40%. Na zmniejszenie spadków tej krypto wpływ miało kilka czynników:

  • podejrzenie stosowania kryptowaluty do omijania sankcji,
  • stosowanie anonimowej kryptowaluty do finansowania działań przestępczych.

Te działania zwiększyły popyt na daną krypto w trudnych czasach.

BitFinex i UNUS SED LEO

UNUS SED LEO to token narzędziowy spółki iFinex i BitFinex. To ciekawy token, który do lutego 2022 r. stale rósł pomimo tego, że większośc kryptowalut spadła. Niestety do chwili obecnej (w porównaniu do ceny maksymalnej z 2021 r.) można wskazać jego 40% spadek wartości. Sam token został wprowadzony przez iFinex celem prywatnej sprzedaży tokenów. Z tego tytułu w 2018 roku udało się zebrać miliard dolarów na jego rozwój. Ktoś, kto kupił ten token na początku, to w chwili obecnej zarobił około 100% wartości. Jest on jednak mocno scentralizowany.

Binance przetrwało trudne czasy

Moneta Binance, czyli BNB, to coin, który osiągnął szczytowy moment w maju 2021 r. Wtedy jego cena przekroczyła 700 dolarów. Niestety od tego czasu jego wartość spadła o prawie połowę – do 325 dolarów. Jest on tokenem użytkowym, którego wykorzystuje się podczas używania usług na platformie kryptowalutowej Binance.

BTC i inne krypto

Co ciekawe, najpopularniejsze kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum również przetrwały bessę. Co prawda ich kapitalizacja spadła o ponad 50% ale jednak nadal znajdują się w czołówce coinów. Cena BTC spadła z 69 000 USD do 29 290 USD, a Ethereum z 4850 USD do 1975 USD.

Podsumowanie

Bessa, to trudny czas dla całego sektora finansów i kryptowalut. Niemniej jednak jest to też świetny moment na kupienie coinów, czy akcji po niższej cenie w perspektywie długotrwałego zarabiania. Ile według Was potrwa bessa w krypto? Dajcie znać w komentarzach.