Louis Vuitton i oszustwo w NFT

Reading time: 3 min

01/06/22

Views: 17

Louis Vuitton i oszustwo w NFT

Louis Vuitton, to jedna z najpotężniejszych marek na świecie. Ostatnimi czasy jej dobre imię zostało nadszarpnięte przez NFT.

W wyniku włamania na oficjalne konto Beeple na Twitterze, w oszustwie phishingowym wykorzystano loterie NFT Louis Vuitton do kradzieży środków finansowych. Liczni fani Louis Vuitton i Beeple ponieśli straty kapitału z uwagi na zhakowanie oficjalnego konta Beeple na Twitterze. Jak doszło do tego ataku? Jakie są straty? O tym poniżej!

Phishing w loterii

NFT Louis Vuitton zostały wyprodukowane we współpracy z Beeple. W niedzielę Beeple zamieścił na swoim oficjalnym, zweryfikowanym koncie na Twitterze link, który rzekomo miał doprowadzić kupujących do ekskluzywnych NFT Louis Vuitton. Tweety Beeple’a zawierały w tym czasie link do loterii, w której można wygrać NFT Louis Vuitton. Harry Denley, analityk bezpieczeństwa z MetaMask, ostrzegał w tym czasie użytkowników, że tweety były w rzeczywistości oszustwem phishingowym, które mogło spowodować kradzież kryptowaluty z portfeli klientów, jeśli kliknęli na link. Analityk natychmiast zamieścił wpis na swoim koncie na Twitterze, informując szerokie grono odbiorców o oszustwie phishingowym NFT. To nie zatrzymało oszustów. Kontynuowali oni umieszczanie linków phishingowych z konta Beeple na Twitterze, które prowadziły do fałszywych kolekcji Beeple. Linki te obiecywały niczego nie podejrzewającym użytkownikom, że w zamian za unikatowe NFT otrzymają darmową miętówkę, jeśli zakupią wskazane kolekcje. Linki phishingowe znajdowały się na Twitterze Beeple’a przez około pięć godzin. Denley stwierdził również, że pierwszy odsyłacz w ramach phishingu NFT wyłudził od ofiar 36 ETH, czyli około 79 000 dolarów. Drugi odsyłacz zamieszczony przez fałszywe podmioty spowodował kradzież na łączn a kwotę 366 000 USD. Podkreślić należy, że drugi odsyłacz pochodził z wysoko cenionych kolekcji NFT, takich jak Mutant Ape Yacht Club, VeeFriends oraz Otherdeeds. Beeple wyłudził 438 000 dolarów z obu linków oszustwa phishingowego NFT.

Współpraca Beeple z Louis Vuitton NFT

Po kilku godzinach od umieszczenia linku phishingowego na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, Beeple zdołał go odzyskać i usunąć. Następnie Beeple napisał na Twitterze, że ten incydent był “zabawnym sposobem” na przebudzenie się. Artysta wyraził również wdzięczność zespołowi Gary’ego Vaynerchucka za pomoc. Beeple dodał: „Bądźcie bezpieczni”, przypominając swoim użytkownikom o zachowaniu czujności wobec oszustw. Złośliwi programiści prawdopodobnie próbowali zarobić na prawdziwej współpracy, która miała miejsce niedawno między Beeple i Louis Vuitton.Przypominamy, że na początku maja, Beeple zaprojektował trzydzieści NFT dla gry mobilnej zatytułowanej Louis: The Game. Gra przenosi użytkowników do świata, w którym mogą biegać i zbierać pocztówki informujące o 200-letniej historii marki, a także ubierać własnego awatara o imieniu Vivienne, inspirowanego marką. NFT zostały stworzone dzięki współpracy pomiędzy startupem Beeple, Wenew Labs, a siostrzaną firmą Louis Vuitton – Possible. Zostały one wybite przy użyciu Ethereum z firmowego portfela Louis Vuitton.Niestety słabe zabezpieczenia całej akcji z pewnością mogły wpłynąć negatywnie na zaufanie do samej marki.