Luna bankrutuje i mrozi fundusze

Reading time: 4 min

01/06/22

Luna bankrutuje i mrozi fundusze

Istnieje szansa na to, że Luna powróci. Aby Luna mogła dojść do siebie, twórcy będą musieli rozwiązać problem i wyraźnie pokazać, że taki spadek się nie powtórzy.

Oficjalnie Luna uległa awarii z powodu powiązania z terraUSD (UST), stablecoinem powiązanym z dolarem amerykańskim. Kryptowaluta Terra (Luna) spadła z kursem o ponad 99 procent. Jak przebiega upadek Luny? Co jest jego powodem? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Krótka historia krachu

Wartość monety drastycznie spadła w środę, spadając z około 6,75 USD do nieco ponad 1 USD. Kolejny spadek nastąpił w czwartek, co spowodowało ustalenie jej wartości na pułapie 0,02 USD. Dzisiaj projekt został całkowicie zamrożony i użytkownicy nie mogą wypłacić kapitału.

Przyczyna problemów

Luna uległa awarii z powodu powiązania z terraUSD (UST), stablecoinem powiązanym z dolarem amerykańskim. Stablecoins to kryptowaluty powiązane z tradycyjnymi walutami fiat. UST oddzielił się od dolara na początku tego tygodnia, co spowodowało, że jego cena spadła. Następnie kapitalizacja rynkowa Luny spadła z 40 mld USD (32,9 mld GBP) do nieco ponad 200 mln USD (164 mln GBP). Dodatkowo – Wiodąca giełda kryptowalut Binance tymczasowo zawiesiła wypłaty na Lunie w środę. Upadek coina następuje wraz z ogólnym spowolnieniem możliwości jego obracania, a wiele kryptowalut straciło jedną czwartą swojej wartości w ciągu ostatnich 24 godzin. Podkreślić również należy, że problemy dotknęły nawet giełdy, gdyż akcje Coinbase (największej giełdy krypto w USA) spadły o 15,6 procent we wtorek po tym, jak odnotowały straty netto w wysokości 430 milionów dolarów.

Ogólna panika na rynku

Coinbase tłumacząc przyczyny spadku wartości akcji przytoczył trend zarówno niższych cen aktywów kryptowalutowych, jak i wiele zmienności. Oba elementy zaczęły się nasilać pod koniec 2021 roku. Wiadomość ta wywołała pytania o to, czy rynek osiągnął oczekiwany okres ochłodzenia i spowolnienia. Simon Peters, analityk rynku kryptowalut na platformie transakcyjnej eToro, powiedział: „Teraz obawa inwestorów odnośnie kryptowalut jest związana z końcem wzrostów. Rynek jest złapany w szersze przeciwności rynków inwestycyjnych, które walczą, aby zdecydować, gdzie znajdują się korzystne poziomy do inwestowania, mające ochronić kapitał w dobie podwyżek stóp procentowych”

Czy Luna wróci?

Coin ma potencjał do odzyskania, ale obecnie sytuacja jest wyjątkowo niepewna. Do Kwon, założyciel Terraform Labs, napisał we wtorek na Twitterze:
„Wkrótce ogłosimy plan odzyskiwania $UST. Trzymaj się mocno. Wiemy, że ostatnie 72 godziny były dla was wszystkich niezwykle trudne – pamiętajcie, że jestem zdecydowany pracować z każdym z was, aby przetrwać ten kryzys” . Znana witryna udzielająca porady inwestycyjne Investing Cube spekuluje, że “Istnieje szansa na to, że Luna powróci. Aby Luna mogła dojść do siebie, twórcy będą musieli rozwiązać problem i wyraźnie pokazać, że taki spadek się nie powtórzy. Spodziewamy się wzrostu cen Luny po tym, jak UST zostanie ponownie powiązany z dolarem.”

Obawy górników

Walidatorzy lub górnicy blockchain Terra obawiają się, że sieć może w tym momencie być podatna na poważne zagrożenia, ponieważ jej natywny token LUNA spadł na początku tego tygodnia. Twórcy blockchain Terra zamrozili go w bloku 7603700, aby zatrzymać wszystkie transakcje w sieci. Walidatorzy obawiają się, że potężni gracze mogą przeprowadzić atak na blockchain Terra, teraz, gdy cena tokena LUNA została obniżona do 0,00005525 USD (około 0,0043 rupii) za monetę. Na chwilę obecną token LUNA, którego wartość spadła o prawie 99 procent w ciągu tygodnia, służy jako token zarządzania Terra. Jeśli jeden podmiot kupi ponad 50 procent podaży tego tokena LUNA, to będzie mógł zmienić protokół. Patrząc na przykład Luny wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy każda kryptowaluta może odnotować w krótkim czasie tak spektakularny spadek. Może – chociaż jest to mało realne.