Maroko ureguluje swój rynek kryptowalut

Reading time: 3 min

03/01/23

Maroko ureguluje swój rynek kryptowalut

Maroko sfinalizowało ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut, które zostaną niedługo wprowadzone do publicznej dyskusji.

Afryka wciąż w czołówce sektora krypto

Zanim wprowadzą regulacje zapytają o zdanie innych

Według banku centralnego kraju, Bank Al-Maghrib (BAM), projekt ustawy zostanie wprowadzony do publicznej dyskusji "w kolejnych dniach." Dokument jest już napisany przez BAM i zostanie omówiony z interesariuszami z branży.

3 stycznia, podczas konferencji prasowej, gubernator banku centralnego Maroka, Bank Al-Maghrib (BAM), Abdellatif Jouahiri, zapowiedział serię dyskusji między BAM a uczestnikami rynku. Wezmą w nich udział również organy regulacyjne, takie jak Marokański Urząd Rynków Kapitałowych (AMMC), Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Ubezpieczeń Społecznych (ACAPS).

Będzie to poprzedzać wdrożenie ustawy o kryptowalutach. Chociaż szczegóły ustawy nie zostały jeszcze ujawnione, oczekuje się, że będzie ona bardziej restrykcyjna niż obecne przepisy, które delegalizują wszelką działalność kryptowalutową. W swoich komentarzach podczas konferencji prasowej, Jouahiri nalegał, że projekt ustawy ma na celu ochronę osób przed ryzykiem, które pochodzi z inwestowania w kryptowaluty. Komentując proces BAM w tworzeniu dokumentu, a także planowane rozmowy z innymi regulatorami, Jouhari powiedział:

W przypadku kryptowalut mogę zapewnić, że projekt jest gotowy. Pracowaliśmy z Bankiem Światowym i konsultantem, aby go zrealizować. Różne rozdziały są ukończone. Teraz jesteśmy zaangażowani w dyskusję z różnymi interesariuszami. Jest to długie, ale konieczne, aby wszyscy mogli przyczynić się do tego projektu.

Maroko nie zamknęło się tylko na opinie ludzi z kraju

Na początku 2022 roku Bank Al-Maghrib (BAM), bank centralny Maroka, szukał perspektyw zarówno Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), jak i Banku Światowego na temat tego, co byłoby uważane za najlepsze praktyki regulacji kryptowalut. Ponadto BAM stworzył również radę, która nadzorowała przepisy regulujące zarówno kryptowaluty, jak i waluty cyfrowe banku centralnego.

Według Jouahiri, BAM współpracował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Bankiem Światowym podczas pracy nad tym dokumentem. Wcześniejsze raporty twierdzą, że marokańscy urzędnicy skontaktowali się również z bankami centralnymi Francji, Szwecji i Szwajcarii, aby zbadać ich doświadczenia regulacyjne z aktywami cyfrowymi.

Krypto z wiatru

W 2022 roku Maroko stało się najszybciej rozwijającym się rynkiem kryptowalut w Afryce Północnej, a rok później 2,4% jego populacji posiadało aktywa cyfrowe. W 2020 roku Soluna wdrożyła pierwszą farmę wiatrową w Dakhli, najbardziej wietrznej dzielnicy południowego Maroka. Nadwyżka energii z tej farmy zasila operacje wydobywania kryptowalut.