Meta zamknie swoją usługę cyfrowego portfela

Reading time: 3 min

05/07/22

Meta zamknie swoją usługę cyfrowego portfela

Ogłoszenie przychodzi kilka dni po tym, jak CEO Facebooka Mark Zuckerberg promował aplikację Meta Pay i ogłosił, że używa jej do dokonywania wszystkich swoich płatności.

Meta właśnie ogłosiła, że zamknie swoją usługę cyfrowego portfela 30 września 2022 roku, kończąc 10-miesięczny program pilotażowy.

Ogłoszenie przychodzi kilka dni po tym, jak CEO Facebooka Mark Zuckerberg promował aplikację Meta Pay i ogłosił, że używa jej do dokonywania wszystkich swoich płatności.

W ośmiomiesięcznym projekcie pilotażowym użytkownicy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych i Gwatemali uczestniczyli w próbie platformy płatniczej zasilanej kryptowalutami.

Użytkownicy platformy proszeni są do wycofania pozostałych środków z ich odpowiednich portfeli Novi na swoje powiązane konta bankowe. Mieszkańcy Gwatemali mogą również wypłacić udziały w gotówce w wybranym miejscu w stolicy Gwatemala (Guatemala City).

Użytkownicy zachęcani są także do pobrania informacji o swoich kontach przed datą zamknięcia, w tym transakcji i aktywności na ich kontach. Od 1 września użytkownicy nie będą mogli zalogować się do swoich portfeli. Wpłaty na portfele Novi również przestaną być realizowane od 21 lipca.

Pilot Novi został oficjalnie zamknięty. Zamknięcie następuje około pięć miesięcy po tym, jak projekt Meta's stablecoin, Diem, został sprzedany do Silvergate Capital Corporation.

Meta stworzyła pilotaż Novi jako sposób dla użytkowników, aby przetestować swój nowy portfel i nową walutę, Diem. Celem było, aby użytkownicy mogli korzystać z portfela i waluty w pewnym momencie w przyszłości, gdy będą one dostępne w całości. Jednak presja regulacyjna w Stanach Zjednoczonych doprowadziła do tego, że Meta sprzedała własność intelektualną Diem firmie Silvergate, która miała zamiar zintegrować bazową infrastrukturę blockchain i aktywa z istniejącą platformą płatniczą.

Zakończył się pilotaż Novi, który został uruchomiony przez Metę we współpracy z Fundacją Novi. Pilot był partnerstwem Meta i Novi Foundation, mającym na celu uruchomienie tokenizowanej wersji dolara amerykańskiego na blockchainie Diem.

Niepowodzenie w uruchomieniu Diem sprawiło, że Novi wykorzystało zasilany przez Paxos stablecoin Pax Dollar (USDP) jako swój natywny token wspierany przez dolary do płatności. Amerykańska giełda kryptowalutowa Coinbase połączyła się z Novi jako partnerem powierniczym w celu zarządzania i przechowywania środków użytkowników. Meta planowała migrację platformy Novi do ekosystemu blockchain Diem po uzyskaniu zgody regulacyjnej.

Zbliżający się koniec pilotażu Novi następuje po tym, jak założyciel Meta Mark Zuckerberg ogłosił zmianę Facebook Pay na Meta Pay na swoim publicznym profilu na Facebooku 22 czerwca. Funkcjonalność pozostanie w dużej mierze niezmieniona, z wyjątkiem wprowadzenia cyfrowego portfela dla metaverse "który pozwala bezpiecznie zarządzać swoją tożsamością, tym, co posiadasz i jak płacisz."