Mieszkańcy chińskich miast płacą podatki i za pomocą cyfrowych juanów

Reading time: 2 min

01/06/22

Mieszkańcy chińskich miast płacą podatki i za pomocą cyfrowych juanów

Mieszkańcy trzech głównych chińskich miast zaczęli płacić podatki, opłaty skarbowe i składki na ubezpieczenie społeczne, używając cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC)

Chiny rozszerzyły swój program pilotażowy cyfrowej waluty banku centralnego o płatności podatków, opłat skarbowych i ubezpieczeń społecznych. O które miasta chodzi? W jaki sposób przebiegają tam płatności? O tym piszemy poniżej!

Kto wykorzystuje cyfrowe waluty?

Mieszkańcy trzech głównych chińskich miast zaczęli płacić podatki, opłaty skarbowe i składki na ubezpieczenie społeczne, używając cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) – cyfrowego juana (e-CNY). Według krajowego raportu prasowego, wiele agencji rządowych w prowincji Zhejiang – położonej na południe od Szanghaju – prowadzi obecnie programy próbne, w których obywatele używają cyfrowych juanów do płacenia podatków.

Podatki i Igrzyska

Biuro Podatkowe Zhejiang współpracuje z bankiem centralnym tego kraju — Ludowym Bankiem Chin (PBoC) — w celu zbadania różnych metod płatności podatkowych przy użyciu cyfrowego juana. Chodzą słuchy, że PBoC i stowarzyszone z nim agencje samorządowe spodziewają się kolejnego ważnego testu dla cyfrowego juana – Igrzysk Azjatyckich, które odbędą się we wrześniu w Hangzhou. Władze lokalne twierdzą, że cyfrowy juan może zostać wykorzystany do usprawnienia naliczania czynności podatkowych.

Samorządy, a cyfrowe waluty

Po udanych krokach we wdrażaniu cyfrowego programu pilotażowego RMB, który rozpoczął się na publicznych testach w kwietniu 2021 r., LBCh oświadczył, że będzie starał się rozszerzyć program na więcej ilości chińskich miast, w tym Kanton, Tianjin i Chongqing. Około 130 000 mieszkańców dzielnicy Futian w Shenzhen otrzyma przy pomocy airdrop’a na próbę znaczną ilość cyfrowych juanów (e-CNY) w postaci czerwonej koperty za pośrednictwem chińskiej aplikacji społecznościowej “WeChat”. Cyfrowe zrzuty RMB to najnowsza rządowa próba zwiększenia wydatków w obszarach Chin najbardziej dotkniętych niedawnymi blokadami związanymi z COVID-19.

Jaka formuła?

W kulturach chińskich i innych klimatach wschodnioazjatyckich prezenty pieniężne są często rozdawane w czerwonych paczkach lub kopertach, ponieważ kolorowe opakowanie utożsamia się z życzeniami szczęścia. Zmiany te poszerzają jeszcze bardziej znaczącą przewagę Chin w rozwoju cyfrowej waluty banku centralnego do użytku publicznego, przy czym większość krajów wciąż znajduje się na etapie badań nad wdrażaniem CBDC.Według państwowych mediów transakcje w cyfrowym juanie w Chinach do końca 2021 r. wyniosły prawie 87,6 miliarda juanów. Jak będzie teraz? Przekonamy się wkrótce!