Mikser kryptowalut usankcjonowany przez Departament Skarbu USA

Reading time: 2 min

01/06/22

Views: 17

Mikser kryptowalut usankcjonowany przez Departament Skarbu USA

Mówi się, że mikser kryptowalut przetworzył 20,5 miliona dolarów z 620 milionów dolarów zabranych przez hakerów z północnokoreańskiej grupy Lazarus.

Mówi się, że mikser kryptowalut przetworzył 20,5 miliona dolarów z 620 milionów dolarów zabranych przez hakerów z północnokoreańskiej grupy Lazarus. Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych (OFAC) ogłosiło w piątek, że penalizuje mikser kryptowalut za jego rolę w praniu dochodów w związku z włamaniem do firmy
Axie Infinity. Jako sprawców ataku zidentyfikowano sponsorowanych przez państwo północnokoreańskie hakerów Lazarus Group. Jak odnosi się do tematu OFAC? Dlaczego PoS może być problematyczne? O tym piszemy poniżej!

Ministerstwo z informacjami

Podsekretarz Skarbu ds. Terroryzmu i Wywiadu Finansowego Brian E. Nelson Stwierdził w oświadczeniu, że:

„Dzisiaj po raz pierwszy w historii Ministerstwo Skarbu sankcjonuje wirtualny mikser walutowy. […] Podejmujemy działania przeciwko nielegalnej działalności finansowej KRLD i nie pozwolimy, aby finansowane przez państwo złodziejstwa i elementów prania pieniędzy pozostały bez odpowiedzi”. W ramach sankcji cała własność Blender.io w Stanach Zjednoczonych lub będąca w posiadaniu osób z USA jest zablokowana i musi zostać zgłoszona do OFAC.

Ofac i pranie pieniędzy

Według OFAC, Blender.io przetworzył 20,5 miliona dolarów z około 620 milionów skradzionych z wietnamskiej gry „play-to-earn”w postaci około 173 600 Ether ( ETH ) i 25,5 mln USD Coin ( USDC ). OFAC odkrył również podczas dochodzenia, że Blender.io ułatwiał pranie pieniędzy powiązanym z Rosją grupom oprogramowania ransomware, w tym Trickbot, Conti, Ryuk, Sodinokibi i Gandcrab. Witryna Blender.io była offline w momencie pisania tego postu.
Agencja Skarbu dodała również adresy czterech portfeli wykorzystywanych przez Lazarus Group do prania niektórych skradzionych funduszy do swojej Listy “Specjalnie Wyznaczonych Obywateli i Osób Zablokowanych”.