Minecraft przeciwko NFT

Reading time: 4 min

01/06/22

Views: 19

Minecraft przeciwko NFT

Programiści związani z Minecraft i innymi platformami gier uruchomili przewodnik online, który ma na celu podnieść świadomość na temat zagrożeń związanych z NFT.

Zastosowanie NFT w sektorze gier komputerowych cieszy się niesamowitą popularnością. Tym bardziej dziwi petycja deweloperów Minecrafta przeciwko gamingowym NFT. Dlaczego jedna z najpopularniejszych gier na świecie ma problem z wykorzystaniem potencjału technologii blockchain? O tym piszemy poniżej!

NFT vs Gry

Wydaje się, że trwająca bitwa między twórcami gier, a światem kryptowalut nabrała tempa, gdy programiści związani z Minecraft i innymi platformami gier uruchomili przewodnik online, który ma na celu podnieść świadomość na temat domniemanych zagrożeń związanych z NFT i kryptowalutami. Climate Replay – grupa, w skład której wchodzi wielu programistów z Mojang Studios, producenta Minecrafta, poprosiła programistów i graczy z całego świata o podpisanie zobowiązania przeciwko NFT. Obietnica, która została napisana w formie przewodnika instruktażowego, poprosiła twórców gier o rozważenie nauki swoich klientów o potencjalnym niebezpieczeństwie NFT.. Według nich zagrożenia wynikają z powodów ekologicznych, sprzedażowych i psychicznych.

Co programiści z Minecrafta sądzą o NFT?

Przyrzeczenie określało w szczególności tak zwane gry typu „play-to-earn”, w których użytkownicy zarabiają na kryptowalutach i NFT, wykonując zadania lub misje. Granie ma być zabawą, a nie pracą, przekonywali twórcy. „Ignorując kluczowe czynniki ryzyka i rażące problemy sektora kryptowalut wskazujemy, że osoby stosujące NFT i inne formy własności cyfrowej, które obejmują te problematyczne aspekty, podważają wysiłki dotyczące stworzenia sprawiedliwej i zrównoważonej egzystencji dla wszystkich graczy. NFT w grach nie przynoszą graczom żadnej znaczącej wartości” – czytamy w obietnicy.

Minecraft jako arbiter

Organizatorzy petycji twierdzą, że reprezentuje on myślenie szerokiej koalicji deweloperów. Mariana Salimena – artystka koncepcyjna Minecrafta poinformowała, że petycja „nie ma na celu reprezentowania Minecrafta jako organizacji. Naszym celem w przypadku tego przewodnika jest pełnienie roli centralnego, bezstronnego źródła informacji na temat NFT/blockchaina, ale także zwrócenie uwagi na ryzyko, koszty środowiskowe oraz nastroje społeczności/deweloperów dotyczące NFT i własności cyfrowej”

Skąd negatywne nastawienie do NFT?

Cory Scheviak, który jest współautorem petycji, napisał w grupie Discord Climate Replay: „Mamy nadzieję, że uda nam się rozpowszechnić to w całej branży i pozyskać do podpisania jak najwięcej firm i osób”. Na dzień dzisiejszy oprócz 72 osób podpisało ją pięć firm. Petycja odzwierciedla obawy środowiskowe związane z blockchainami typu „proof-of-work”, które zużywają ogromną ilość energii. Co ciekawe Scheviak nie wspomniał, że blockchain Ethereum, który obsługuje zdecydowaną większość NFT, jest w trakcie migracji do modelu konsensusu proof-of-stake, który wykładniczo zmniejszy jego ślad węglowy. Tak zwane „scalanie” ma nastąpić do końca lata tego roku. Kolejną obawą deweloperów jest widoczny brak bezpieczeństwa w całym ekosystemie, z miliardami dolarów hackowanych każdego roku. Jednym z takich wydarzeń było niedawne zhakowanie Ronin Bridge – firmy Axie Infinity, czyli ekosystemu gier opartego na technologii blockchain, w którym użytkownicy zostali okradzeni z prawie 600 milionów dolarów. Tradycyjni twórcy gier również obawiają się spekulacyjnego i niestabilnego charakteru kryptowalut i transakcji NFT. „To wszystko zależy od operacji i tokenomiki. Rynki gier NFT powinny przyjąć płatności stablecoin. Używanie tokenów zarządzania jako płatności doprowadziłoby do łatwej spirali śmierci zarówno dla rynków tokenów, jak i NFT” – powiedziała Myrtle Anne Ramos, dyrektor generalna gry Placewar.

Pozytywne aspekty NFT

Wielu przedstawicieli branży gier ma jednak pozytywne podejście do NFT, w tym Sebastian Borget – współzałożyciel i dyrektor operacyjny The Sandbox, który uważa, że „każde studio, – od największej, czołowej firmy do najmniejszej – będzie miało produkt, jeśli nie wiele projektów związanych z blockchainem”. Znając szerokie zastosowanie NFT w wielu branżach śmiało można stwierdzić, że taka forma ma wiele pozytywnych aspektów. Dlaczego Minecraft uważa inaczej i szuka wad, zamiast zalet tej technologii? Tego nie wiemy. Miejmy nadzieję, że rynek krypto będzie wspierać i rozwijać wszystkie dziedziny biznesu, które obecnie funkcjonują, gdyż leży to w dobry konsumentów i twórców.