Najlepsze kryptowaluty na niestabilne czasy

Reading time: 8 min

01/06/22

Najlepsze kryptowaluty na niestabilne czasy

Jakie kryptowaluty są atrakcyjne dla inwestorów w 2022 roku? O tym piszemy poniżej!

Początek 2022 roku przyniósł rynkowi kryptowalut szereg wahań i zawirowań. Wynika to z trudnej sytuacji gospodarczej na świecie, inflacji, a także konfliktu na Ukrainie. Nie zmienia to faktu, że całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wahała się od ponad 3 bln USD w listopadzie 2021 r. do mniej niż 2 bln USD w tym roku (zanim zakończył kwartał na poziomie około 2,1 bln USD). Bitcoin i inne popularne kryptowaluty odnotowały spadek. Dlaczego tak się dzieje? W co inwestować w niepewnych czasach? O tym piszemy poniżej!

Problemy kryptowalut

Wiele czynników ma wpływ na wytrącenie głównych kryptowalut z ich passy. Rynek finansowy doświadcza niepewności, która wynika m.in. z wojny między Rosją a Ukrainą. Pojawiają się pytania o to, w jaki sposób rządy na całym świecie planują uregulować kryptowaluty oraz dotyczące podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej, czy Rady Polityki Pieniężnej w celu zwalczania inflacji. Pamiętajmy o tym, że pomimo utraty wartości kryptowalut w pierwszym kwartale, poniższe kryptowaluty mają tak istotną kapitalizację, że warto wziąć je pod uwagę jako zabezpieczenie kapitału o charaktere długoterminowym.

W jakie kryptowaluty warto zainwestować w 2022 roku?

Poniżej przedstawiamy kryptowaluty o dużej kapitalizacji rynkowej, które mogą być dobrym rozwiązaniem dla inwestycji długoterminowych.

Terra (LUNA)

Terra to publiczny protokół blockchain, który wdraża stablecoiny, czyli kryptowaluty, których wartość jest powiązana z klasycznymi walutami. Najczęściej stablecoiny są powiązane z dolarem amerykańskim. Blockchain Terra wykorzystuje stablecoiny, aby wspierać globalne systemy płatności i rozwijać wiedzę o sektorze krypto. Natywnym tokenem Terra jest LUNA, który służy do stabilizacji ceny stablecoinów protokołu Terra. Celem sieci Terra jest stworzenie zestawu stablecoinów, które oferują korzyści ze zdecentralizowanych kryptowalut i stabilności walut fiducjarnych.

Zwrot od początku roku: +21,3%

Kapitalizacja rynkowa: 78,9 mld USD

XRP

XRP to kryptowaluta stworzona dla produktów opracowanych przez Ripple Labs. Jej zalety są wykorzystywane do rozliczania płatności, wymiany aktywów i realizacji systemów przekazów pieniężnych, które działają bardziej jak SWIFT. XRP to skalowalna krypto, która może obsłużyć 1500 transakcji na sekundę. Opłaty XRP są również bardzo niskie i zachęcają do przeprowadzenia transakcji. Ripple koncentruje się na tworzeniu nowej technologii, która zwiększy możliwości użycia XRP.

Zwrot od początku roku: -0,9%

Kapitalizacja rynkowa: 82 mld USD

BTC

Bitcoin to cyfrowa waluta, która działa bez jakiejkolwiek centralnej kontroli lub nadzoru banków lub rządów. Zamiast tego opiera się na oprogramowaniu peer-to-peer i kryptografii. Księga publiczna rejestruje wszystkie transakcje bitcoinowe, a kopie informacji są przechowywane na serwerach na całym świecie. Podkreślić trzeba, że w chwili obcnej Bitcoin jest kryptowalutą nr 1 pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest to najpopularniejsza i najczęściej sprzedawana i kupowana kryptowaluta na rynku. Dodatkowo, Bitcoin jest postrzegany jako magazyn wartości lub zasób, który utrzymuje swoją wartość w czasie, gdy inflacja stale rośnie. Pomimo słabszego kwartału, wartość bitcoina rośnie wykładniczo od czasu jego powstania. Wzrost ten jest znaczący w porównaniu do jakichkolwiek innych inwestycji.

Zwrot od początku roku: -1,4%

Kapitalizacja rynkowa: 867 miliardów dolarów

ETH

Ethereum to zdecentralizowana platforma blockchain, która tworzy sieć peer-to-peer. Dzięki temu sieć bezpiecznie wykonuje i weryfikuje kod aplikacji, zwany smart kontraktami. Inteligentne kontrakty umożliwiają uczestnikom zawieranie transakcji między sobą bez zaufanego organu centralnego i udziału osób trzecich. W przeciwieństwie do Bitcoina, który został stworzony jako środek wymiany kapitału, Ethereum zostało stworzone jako platforma obliczeniowa oferująca bezpieczeństwo blockchainom o otwartym kodzie źródłowym, rozszerzając jego użyteczność na różne aplikacje. Ethereum używa obecnie protokołu proof-of-work, w którym górnicy weryfikują transakcje w celu zachowania integralności sieci. Niemniej jednak oczekuje się, że przejdą oni na protokół proof-of-stake poprzez wdrożenie Ethereum 2.0, który zapewni szybsze transakcje, skalowalność i efektywność energetyczną. Zmiana ta ma nastąpić w pierwszej połowie 2022 roku.

Zwrot od początku roku: -8,7%

Kapitalizacja rynkowa: 411 miliardów dolarów

ADA

Cardano jest jedną z największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Został zaprojektowany jako ewolucja nowej generacji idei Ethereum — z blockchainem, który jest elastyczną, zrównoważoną i skalowalną platformą służącą do obsługi inteligentnych kontraktów. Dzięki temu mamy zapewniony rozwój szerokiej gamy zdecentralizowanych aplikacji finansowych, nowych tokenów kryptowalutowych, gier i innych produktów.
Cardano to największa platforma do implementacji mechanizmu konsensusu PoS. Jego zespół koncentruje się na budowaniu skalowalnej i bezpiecznej platformy poprzez rygorystyczne badania. Dodatkowo rozwój Cardano jest stale opisywany w recenzowanych artykułach naukowych.

Zwrot od początku roku: -13,0%

Kapitalizacja rynkowa: 38 miliardów dolarów

Avalanche (AVAX)

Avalanche,jest jedną z większych konkurencji dla blockchain Ethereum. Umożliwia on zdecentralizowanym aplikacjom i innym sieciom blockchain działanie dzięki inteligentnym kontraktom. Avalanche ma również wysoką wydajność transakcji (około 6500 operacji na sekundę) przy jednoczesnym zachowaniu skalowalności. Szybkość sieci sprawia, że ​​jest to jedna z najszybszych platform smart kontraktów w branży blockchain. W przeciwieństwie do sieci Bitcoin i Ethereum, Avalanche wykorzystuje mechanizm konsensusu PoS, który umożliwia szybsze działanie informatyczne. Avalanche wyróżnia się również tym, że jego sieć jest rozłożona na trzy blockchainy, z których każdy zbudowany jest do własnych celów. Jego kolejną zaletą są koszty, gdyż oferuje tańsze wdrażanie inteligentnych kontraktów, co zapewnia programistom większą elastyczność w rozwoju w sieci.

Zwrot od początku roku: -18,3%

Kapitalizacja rynkowa: 37,4 mld USD

BNB (BNB)

BNB to kryptowaluta giełdy Binance, która jest największą giełdą na świecie. Została ona uruchomiona w 2017 roku. BNB zasila ekosystem sieci Binance, co czyni go jednym z najpopularniejszych tokenów użytkowych. Traderzy kryptowalut Binance używają BNB do płacenia za towary i usługi oraz rozliczania transakcji na giełdzie. Na przykład, możesz używać BNB do pokrywania opłat transakcyjnych na zdecentralizowanej giełdzie Binance, a nawet dokonać przy jego pomocy darowizny na Binance Charity. Użytkownicy mogą również kupić BNB na kilku innych platformach, nie tylko na Binance.

Zwrot od początku roku: -18,8%

Kapitalizacja rynkowa: 73 miliardy dolarów

Dogecoin

Dogecoin (DOGE) został stworzony w 2013 roku jako zabawna alternatywa dla tradycyjnych kryptowalut. Nazwa i logo Shiba Inu oparte są na memie. W przeciwieństwie do Bitcoina, którego zaprojektowano tak, aby był rzadki, Dogecoin jest celowo rozbudowany — 10 000 nowych monet jest wydobywanych co minutę. Nie określono ich maksymalnej podaży. To kontrowersyjny projekt. Elon Musk był zwolennikiem krypto memów i tweetował swoje poparcie dla Dogecoin, a nawet akceptował kryptowalutę w celu zakupu limitowanych towarów Tesli. Ostatecznie Dogecoin jest sprzedawany jako zabawna internetowa kryptowaluta wspierana przez żywą społeczność, która mocno ją wspiera. Pamiętajmy jednak w jakim celu została stworzona i przemyślmy inwestycję w ten projekt.

Zwrot od początku roku: -18,9%

Kapitalizacja rynkowa: 18,4 mld USD

Cronos (CRO)

Cronos to token kryptowalutowy oparty o Cronos Chain – zdecentralizowany blockchain opracowany przez Crypto.com. Ta firma jest jedną z najszybciej rozwijających się giełd kryptowalut na świecie. Ma miliony użytkowników na platformie i współpracuje z takimi firmami jak np. Visa Inc. (V). Cronos cechuje ogromne zainteresowanie, gdyż w 2021 roku w listopadzie zostało kupione za 700 milionów dolarów. Sama giełda, która za nim stoi
współpracuje z UFC, Formułą 1, Philadelphia 76ers, Paris Saint-Germain Football Club i wieloma innymi znanymi federacjami sportowymi.

Zwrot od początku roku: -20,3%

Kapitalizacja rynkowa: 11,8 mld USD

SHIBA

Shiba Inu (SHIBUSD) to altcoin oparty na Ethereum, którego maskotką jest Shiba Inu — japońska rasa psów myśliwskich. Shiba Inu jest powszechnie uważany za alternatywę dla Dogecoina. Zwolennicy Shiba Inu nazywają go „zabójcą Dogecoina”. Pamiętajmy, że Shiba Inu i Dogecoin to coiny memowe, które są kryptowalutami powiązanymi z pewnym motywem graficznym. Podczas gdy Dogecoin został uruchomiony w grudniu 2013 roku, to Shiba Inu został stworzony w sierpniu 2020 roku przez anonimową osobę lub grupę ludzi o nazwie “Ryoshi”. Sam coin doprowadził do powstania giełdy ShibaSwap, umożliwiającej użytkownikom obstawianie tokenów bez pośrednika. Społeczność memów szybko skupiła się na inwestowaniu w SHIB, gdy kilka tweetów pojawiło się na tablicy takich ludzi jak Elon Musk i współzałożyciela Ethereum – Vitalika Buterina.

Zwrot od początku roku: -23,0%

Kapitalizacja rynkowa: 15,2 miliarda dolarów

Jak widać powyżej, istnieją ciekawe projekty kryptowalutowe, którymi powinniśmy zainteresować się w 2022 roku. Niektóre z nich mają zapewnić rozwiązania finansowe, informatyczne, czy użytkowe, a inne mają charakter komediowy. Nie zmienia to faktu, że każdy z wymienionych wyżej coinów ma kapitalizację liczoną w miliardach dolarów, co oznacza, że jest atrakcyjny dla wielu osób. Zachęcamy do zapoznania się z historią projektu, whitepaperem i dokładnym zrozumieniem jego celów, co pozwoli podjąć najlepszą decyzję.